Bağımsızlık sonrası Azerbayan-Türkiye ilişkileri
Azerbaijan-Turkey relations after independence
  1. Tez No: 769777
  2. Yazar: FARİD EMİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dış politika, bağımsızlık yolunda emin adımlarla ilerleyen Azerbaycan Cumhuriyeti de dahil olmak üzere her devletin siyasi iradesinin yanı sıra uluslararası ilişkiler sistemindeki konumlarının belirlenmesi ve güçlendirilmesi, karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesinin bir göstergesidir. Azerbaycan, eski ve onurlu bir devlet geçmişine, zengin bir devlet mirasına ve veraset geleneklerine sahiptir. Azerbaycan'ın zor ve trajik anlarında bu gelenekler birçok kez kırılsa da kesintiler olsa da halkımız zorlu sınavlardan kurtulup tarihi adaleti yeniden tesis etmiş, eski devlet geleneğine bağlılık göstermiş ve bağımsızlığını koruyabilmiştir. Dünyanın karmaşık ve hassas bir bölgesinde- coğrafi olarak Batı ve Doğu'nun kesiştiği noktada yer alan Azerbaycan için hem geçmişte hem de günümüzde dış politikanın doğru tanımlanması ve uygulanması istisnai bir öneme sahiptir. Medeniyetler ve jeopolitik ve jeoekonomik çıkarların kesiştiği stratejik yaklaşımlarda. Böylece ülkemiz, ulusal çıkarlarını ve bölgede lider devlet statüsünü korumanın yanı sıra, Batı, İslam ülkeleri, Türk dünyası ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nun siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarıyla karşılıklı çıkar ilişkileri kurmakta ve uluslararası iş birliğini ve eşit ortaklık ilişkilerini genişletir. Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti'nin siyasi ve ekonomik potansiyeli artmış, bölgede söz sahibi bir devlet haline gelmiş, uluslararası“siyasi sahnede”itibarı ve konumu daha da güçlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign policy is an indication of the political will of each state, including the Republic of Azerbaijan, which is taking firm steps towards independence, as well as the determination and strengthening of their position in the international relations system, the establishment and development of mutually beneficial relations. Azerbaijan has an ancient and honorable state history, a rich state heritage and inheritance traditions. Even though these traditions were broken many times during the difficult and tragic moments of Azerbaijan, even though there were interruptions, our people were able to survive the tough tests and re-establish historical justice, show loyalty to the old state tradition and maintain its independence. For Azerbaijan, located in a complex and sensitive part of the world, geographically at the intersection of the West and the East, the correct definition and implementation of foreign policy, both in the past and today, is of exceptional importance. in strategic approaches where civilizations and geopolitical and geoeconomic interests intersect. Thus, in addition to protecting its national interests and its status as a leading state in the region, our country establishes mutually beneficial relations with the political, economic and cultural fields of the West, Islamic countries, the Turkic world and the Commonwealth of Independent States, and expands international cooperation and equal partnership relations. Today, the political and economic potential of the Republic of Azerbaijan has increased, it has become a state that has a voice in the region, its reputation and position in the international“political scene”has become stronger.