Transformational leadership's impact on employee voice with the mediation effect of psychological safety
İşçilerin sesinin dönüştürücü liderliğin üzerindeki etkisinde psikolojik güvenliğin aracılık etkisi
- Tez No: 769776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışan sesi, çoğu kuruluş için önemli zorluklar oluşturan bir kurumsal gerçekliktir. Küreselleşme nedeniyle örgütler arasında rekabet yükselmiştir. Literatüre bakıldığında günümüz koşullarında organizasyon için sermaye, finansal veya insan olsun her kaynağın en önemli olduğunu görülmektedir. Şu anda, çalışan sesinin işyerinde etkili rol oynayan çözümlerden biri olmasına karşın, sessizliğe kıyasla, çalışan sesi, mevcut literatürde henüz gereken ilgiyi görmemiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik ile çalışanların psikolojik güvenliğin rolüne aracılık eden ses davranışları arasındaki ilişkiyi sosyal öğrenme teorisi perspektifinden incelemektir. Önceki çalışmalar çalışan sesini diğer liderlik stilleriyle birlikte kullanıyor ancak bu mekanizma, sosyal öğrenme teorisi altında psikolojik güvenliğin dönüşümcü liderlik ile çalışan sesi arasında aracılık rolü ölçürek litaratüre katkı sunulmuştur. Bu araştırmada veri toplamak için kesitsel yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmacı, Pakistan'da çeşitli hizmet sektörlerinde çalışacak olan çalışan nüfusunu hedef alınmıştır. Online form yardımı ile katılımcılardan veriler toplanmıştır. Analizden sonra, bulgu, psikolojik güvenlik yoluyla Dönüşümsel liderliğin çalışan sesini geliştirmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Araştırmanın pratikteki uygulamaları ile birlikte gelecekteki araştırmalar için öneriler de çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employee voice is an organizational reality that poses significant challenges for most organizations. Because of globalization competition is high among organizations. Literature shows every resource whether capital, financial or human is most important for the organization in today's situation. Currently consider employee voice is one of the solutions that play effective role-play in working place. However, despite such prevailing issues, in comparison to silence, employee voice has yet to receive its due attention in extant literature. In light of such gaps, the objective of this study was to examine the relationship between transformational leadership and employees' voice behaviors mediating the role of psychological safety from the perspective of social learning theory. Previous studies use employee voice with other leadership styles but this mechanism was missing in literature when psychological safety plays a mediation role between transformational leadership and employee voice under social learning theory. Moreover, the cross-sectional approach is used in this research for data collection. The researcher targeted the population of employees who will be working in Pakistan in the various service sector. With the help of online form data was collected from the respondents. After analysis, the finding is revealing that Transformational leadership via psychological safety plays a significant role in developing employee voice. Implications from this research as well as suggestions for future studies are discussed. In this research data was collected through questionnaire (Survey method). More than Four hundreds questionnaire distributed, but finally used 307 after removed missing information. In which 270 males and 70 was female that participated in the research through their response. Researcher targeted population was SME's (Small Medium Enterprise) Lahore, Punjab Pakistan. After series of preliminary analysis techniques like finding missing values, outliers, normality of the data and factor analysis then data set ready for further analysis. Results shows not only Transformational leadership positive and significant impact to the employee voice but also positive and significant impact on psychological safety. Moreover, the findings is showing, psychological safety positively and significantly mediate between transformational leadership and employee voice. Practical implications of this research will help to the academic experts and organizational managers for better decisions.