Supermarkets or traditional stores: Comparison of consumer preferences between BIM Turkish supermarkets and traditional stores in Morocco
Süpermarketler veya geleneksel mağazalar: Karşılaştırma BİM Turkısh arasında tüketici tercihlerinin Fas'ta süpermarketler ve geleneksel mağazalar
- Tez No: 769802
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SERRA YURTKORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Müşteriler şüphesiz herhangi bir işletmenin başarısının anahtarıdır. İhtiyaçlarını tahmin etmek ve şirketi rekabetçi bir pazar kazananı yapmak için onlara uyum sağlamak, ihtiyaçlarını bilmek ve bu müşterilerin mutluluğu nasıl algıladıklarını anlamak günümüzde en önemli unsurların başında gelmektedir. Bunun için bu tüketicilerin davranışlarını incelemek, motivasyonlarını ve perakende mağaza seçimlerini etkileyebilecek makro faktörleri bilmek gerekir. Müşterilerin bir mağazaya ilişkin algısı bilindiğinde, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve karşılamak için bu kritelere göre ticari pollitikalar belirlemek böylelikle de mağazanın diğer mağazalar karşısında üstünlük kazanması kolayalaşacaktır. Bu çalışmada Faslı tüketicilerin, daha doğrusu El Jadida şehrinin sakinlerinin Fas'taki geleneksel mağazalar ile süpermarketlere yönelik algıları karşılaştırılmıştır. Literatür taramasından, perakende mağazaların, geleneksel (kolay) mağazalar ve süpermarketler hakkındaki tüketici algısını etkileyen çeşitli makro Faktörler belirlenmiştir. Bu araştırma, bu iki tür perakende mağazanın farklı müşteri algıları arasındaki Farklılıkları incelemektedir. Araştırmamızı analiz etmek için, Literatür taramasına dayanarak çevrimiçi bir anket geliştirilmiştir dayalı bir çevrimiçi anket geliştirdik. Ankete katılıp tamamlayan kişi sayısı 250'dir. Bu araştırmanın sonuçları, Faslı tüketicilerin süpermarketler ve Geleneksel mağazalar ilgili temel algılarının tanımlanmasına, anlaşılmasına ve alışveriş davranışlarının açıklanmasına olanak sağlamıştır. Çalışmamızın sonuçları, Faslı tüketicilerin çoğu özellikte Süpermarket ve geleneksel mağazaları aynı düzeyde algıladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Customers are undoubtedly the key to the success of any business. Adapting to them, knowing their needs and understanding how these customers perceive happiness in order to anticipate their needs and make the company a competitive market are one of the important issues nowadays. For this, it is necessary to study the behavior of these consumers, to know their motivations and the macro factors that can influence their choice of a retail store. Once the understanding of the perception of customers regarding to a store, the company will be able to draw commercial policies according to these criteria to satisfy and meet the needs of its customers, this will pass by a valuation of the store in their mind compared to other stores. In this research paper, we are interested in the preferences of Moroccan consumers, more precisely the inhabitants of the city of El Jadida, towards supermarkets as opposed to traditional stores in Morocco. From the literature review, we have identified the various macro factors of retail stores that impact consumer preference of traditional (convenience) stores and supermarkets. This research was based on a comparison review between different customer perceptions of these two types of retail stores. To analyze our research we have developed an online questionnaire based on the ideas and the most appropriate elements of the literature review and the preliminary questionnaires. 250 people (residents of the city of Eljadida) were able to participate in the survey and completed the questionnaire. The results of this research allowed us to define, understand, and describe the fundamental preferences of Moroccan consumers towards supermarkets and convenience stores, as well as to explain their buying behavior. The results of our study show that Moroccan consumers perceive supermarkets and traditional stores at the same level in most attributes.