The error analysis competence of foreign language teachers: The perceptions of Turkish efl teachers of hungarian interlanguage samples
Yabancı dil öğretmenlerinin hata analizi yeterliliği: Türk ingilizce öğretmenlerinin macarca ara dil örneklemlerine ilişkin algıları
  1. Tez No: 769810
  2. Yazar: NİHAT DAL
  3. Danışmanlar: DR. DAVİD GERGELY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eötvös Loránd University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmenlerinin Macar diller arası örneklerine ilişkin algılarına odaklanmakta ve Macarca diller arası örneklerin Türk İngilizce öğretmenleri tarafından ne derece tahmin edilebilirliğine, öğrencilerin yazılarındaki Macar diller arası hatalara ve örtüşmelere dayalı diller arası çemberleri göstermeyi ve bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma için Macaristan, Budapeşte'deki Eötvös Loránd Üniversitesi Tanitası Gyakorlatok Az Otak-ban - Gyakran Ismetelt Kerdesek bölümünden rastgele 12 öğrenci seçilmiştir. Öğrencilerin ana dili Macarca olup, İngilizce ikinci yabancı dil olarak öğretilmektedir. Çalışmada, birinci yarıyıl sonundaki yeterlilik sınavına hazırlık sınıfı olan bir dil uygulama dersi kapsamında 12 öğrencinin yazılı ödevlerinden yararlanılmıştır. Verilerin ilk kısmı öğrencilerin yazılı ödevleri aracılığıyla toplanmış ve Macarca diller arası örnekler, ana dili Macarca olan iki ve ana dili İngilizce olan Amerikalı/İngiliz iki konuşmacının gözetiminde hata analizi çerçevesinde dikkatli bir şekilde analiz edilmiştir. Daha sonra veriler, diller arası örneklerin Türkçe ya da Macarca dillerine ait olduğunu olduğunu tespit etmek için 31 Türk İngilizce öğretmeni için çevrimiçi bir ankete aktarıldı. Sonuçlar, Türk İngilizce öğretmenlerinin örneklerin yarısını doğru bir şekilde tanımlayabildiğini ve katılımcıların yanıtlarının örtüşen diller arası döngüleri gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the perceptions of Turkish EFL teachers' on Hungarian interlanguage samples, and aims to find answers to the predictability of Hungarian interlanguage samples on the basis of students' scripts by Turkish EFL teachers, Hungarian interlingual errors in students' writings, and overlapping circles of interlanguages. For this study, 12 students were randomly chosen from Tanitası Gyakorlatok Az Otak-ban - Gyakran Ismetelt Kerdesek department at Eötvös Loránd University in Budapest, Hungary. The mother tongue of the students is Hungarian, and English is taught as a second foreign language. The study made use of written assignments of 12 students in the scope of a language practise course, which is a preparatory class for the matriculation exam at the end of the first semester. The first part of the data was collected through students written assignments, and Hungarian interlanguage examples were carefully analysed under the supervision of two native speaker of Hungarian and two American/British native speakers of English language within the framework of error analysis. The data then were transmitted into an online survey for 31 Turkish EFL teachers to detect whether the interlanguage examples belonging to Turkish or Hungarian language. The results indicate that the Turkish EFL teachers could identify half of the samples correctly, and the responses of the participants indicate overlapping circles of interlanguages.