Simulation of migration paths using agent-based modeling: The case of Syrian refugees
Ajan tabanlı modelleme kullanılarak göç yolları simülasyonu: Suriyeli sığınmacılar örneği
- Tez No: 769836
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL SALMAN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2011'den bu yana devam eden Suriye iç savaşı Orta Doğu'da büyük bir göç dalgasına neden olmuştur. Vatanını terk etmek zorunda kalan sığınmacıların yoğun olarak göç ettiği noktalardan biri Türkiye'dir. Çalışmamızın birincil amacı Suriye'den Türkiye'ye göç eden sığınmacıların göç yollarını simüle eden bir göç modeli geliştirerek ileride oluşabilecek yoğun göç dalgalarında sığınmacılara yardım ulaştırmayı kolaylaştırmaktır. Önceki benzer çalışmalardan farklı olarak bu modelin kapsamı bir kriz anıyla sınırlandırılmıştır. Örnek olarak 16 Aralık 2019'da gerçekleşen güneydoğu İdlib hava bombardımanı konu alınmış ve bombardımanın neden olduğu ani göç hareketinin etkileri gözlemlenmiştir. Kriz anında çatışma bölgesini terk eden sığınmacı gruplarının demografik verilerine erişim mümkün olmadığından kişisel tercihlerin etkisi ortadan kaldırılmıştır. Sığınmacı gruplarına risk duyarlılığı ve dört farklı bilgi çeşidini içeren ajan tipi özellikleri atanmış ve bunları baz alan bir ajan tabanlı model (ABM) geliştirilmiştir. ABM kapsamında, ajanların varış noktaları kamplar ile sınırlı tutulmuştur. Kamplara olan mesafelerinin ve yol boyunca karşılaşacakları risklerin ağırlıklı ortalamasını esas alan bir maliyet metriği eklenerek geliştirilmiş A* algoritması kullanılmıştır. Geliştirilen model farklı parametreler altında çeşitli analizler yapılmasını sağlamaktadır. Çalışmamızda sunulan göç modeli ile İdlib'de yaşanan kriz beş farklı senaryo altında incelenmiştir. Her senaryo için toplam sığınmacı sayısı, sığınmacıların göç yolları, kamp doluluk oranları ve sığınmacılar tarafından yoğun olarak tercih edilen bölgelerin ısı haritası sunulmuştur. Elde edilen çıktılar dönemin durum raporları ve basına yansıyan resmi açıklamalar ile karşılaştırılmıştır ve ele alınan durum için çeşitli çıkarımlar elde edilmiştir. Geliştirilen model başka bir coğrafyadaki göç durumlarına da kolayca adapte edilebilecek ve farklı parametreler altında analiz yapılmasını sağlayacak esnekliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war, which has been ongoing for over a decade, has caused a massive migration wave in the Middle East. Turkey has been the most preferred destination for Syrian refugees seeking security. The primary purpose of our study is to develop a migration tool to simulate the paths of Syrian refugees en route to Turkey. In this way, we aim to facilitate humanitarian aid organizations to deliver services to refugees in future migration instances. We limited the scope of the study to a crisis moment. We simulated the southeastern Idlib aerial bombardment on December 16, 2019, and observed the outcomes of the sudden conflict-driven migration movements of refugees who started to migrate in a one-month period from December 16, 2019 to January 15, 2020. Due to the lack of reliable data on displacement during the crisis, we restricted the destination options to official refugee camps in Turkey. We developed an agent-based model (ABM) based on two attributes of refugee groups: risk sensitivity and agent type, which include four different information types. We expanded the A* algorithm with a cost metric to calculate the weighted average of distance and risk to a destination point. The proposed ABM has the flexibility to be easily adapted to migration instances in another geography and to enable various analyses under different parameters. The case study examines the southern Idlib crisis with five different scenarios. We obtained the total number of refugees, migration paths, camp occupancy rates, and heat maps of the densely populated regions for each scenario. We compared the obtained outputs with the situation reports and the official statements of the period and acquired several meaningful insights for policymakers.