Mardin ilinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin durum analizi
Situation analysis of small ruminant breeding in Mardin province
- Tez No: 769838
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada Mardin ilinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin durum analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında Mardin ilinde küçükbaş hayvancılık faaliyetlerine devam eden 180 işletme ile yüz yüze görüşme yapılarak veriler elde edilmiştir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerden elde edilen veriler tablolar ve grafiklerle gösterilmiştir. Böylelikle Mardin ilinde küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin genel bilgileri ve ekonomik görünümleri sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Mardin ilinde küçükbaş hayvancılık ile uğraşan katılımcılar elde ettikleri gelirden memnun olmadıklarını dile getirmişlerdir. Katılımcıların büyük kısmı erkek olup yaşları 50-59 aralığındadır. İşletmelerin büyük kısmı 5'ten daha az çalışana sahiptir. Küçük ölçekli işletmeler oldukları dikkat çekmektedir. İşletmeler daha çok şahıslara borçlanmışlardır. Banka kredisi kullanan işletmeler de mevcuttur. Katılımcıların geneli devlet desteği almaktadır. Katılımcıların büyük kısmının elde ettikleri gelirden memnun olmamalarına rağmen küçükbaş hayvancılığa devam etmek istedikleri görülmektedir. Elde edilen bulgular ve literatürde yer alan çalışmalarla yapılan karşılaştırmalar sonucunda, hayvancılık sektöründe en önemli sorunlardan birinin genç nüfus azlığı olduğu anlaşılmaktadır. Sektörde faaliyet gösteren kişiler arasında genç nüfusun oranı oldukça azdır. Bunun yanında kadınların da sektörde az faaliyet gösterdiği anlaşılmaktadır. Hayvancılık sektörünün ekonomik fonksiyonları göz önüne alındığında, sektörün büyümesi için pek çok desteğe ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to make an situation analysis of small ruminant breeding in Mardin. Within the scope of this purpose, 180 enterprises that continue their small ruminant breeding activities in Mardin were interviewed using the survey method. The data obtained from the small ruminant breeding enterprises are shown with tables and graphs. In this way, general information and economic views of the small ruminant breeding enterprises in Mardin are presented. According to the results of the research, the participants dealing with small ruminant breeding in Mardin are not satisfied with the income they earn. Most of the participants are male and their ages are between 50-59. Most businesses have less than 5 employees. It is noteworthy that they are small-scale enterprises. Businesses are mostly indebted to individuals. There are also businesses that use bank loans. Most of the participants receive government support. Although the majority of the participants are not satisfied with the income they earn, it is seen that they want to continue small ruminant breeding. As a result of the findings obtained and the comparisons made with the studies in the literature, it is understood that one of the most important problems in the livestock sector is the shortage of young population. The ratio of the young population among the people active in the sector is very low. In addition, it is understood that women are less active in the sector. Considering the economic functions of the livestock sector, it is seen that a lot of support is needed for the growth of the sector.