Makine öğrenmesi yöntemleri ile video görüntülerindeki fiziksel şiddetin tespit edilmesi
Video based physical violation detection using machine learning methods
- Tez No: 769854
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Video görüntülerinin şiddet içerip içermemesinin bulunmasına yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda yüksek doğruluk oranlarında sonuçlar alınmıştır. Bu tez kapsamında da şiddet içerikli video sınıflandırılması amacıyla evrişimli sinir ağları ve uzun-kısa süreli bellekten oluşan bir sistem oluşturulmuştur. Ayrıca bu sistemi aktifleştirmesi için de bir tetikleyici fonksiyon önerisinde bulunulmuştur. Önerilen yöntem hedeflenen doğrultuda sonuçlar üretmiştir. Şiddet eylemlerinin sınıflandırılmasında Real Life Violence Situations veri seti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been made to find out whether video images contain violence or not. Studies have obtained results with high accuracy rates. Within the scope of this thesis, a system consisting of convolutional neural networks and long-short term memory was created in order to classify violent video. In addition, a trigger function has been suggested to activate this system. The proposed method produced results in the targeted direction. The Real-Life Violence Situations data set was used for the classification of acts of violence.