Açık işletmelerde üretim planı optimizasyonu
Optimization of production planning in open pit mining
- Tez No: 769855
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Açık ocak işletmelerinde, madencilik operasyonlarının verimli bir şekilde yürütülmesi ve en yüksek kârın elde edilmesi iyi hazırlanmış bir üretim planıyla mümkündür. Ayrıca doğal kaynakların verimli kullanılması sürdürülebilirlik açısından da önemlidir. Ancak kontrol altına alınması gereken parametreler karmaşık bir probleme sebep olmaktadır. Özellikle metal madenciliğinde, metal fiyatlarındaki dalgalanmalar, jeolojik belirsizlikler ve madencilik faaliyetlerinin uzun yıllar sürmesi sebebiyle dar boğazlar yaşanmaktadır. Açık işletmelerde üretim planı optimizasyonu probleminin çözümü için birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi parametrik analiz yöntemidir. Fakat bu yöntem, özellikle uygun blok çıkarılma sıralamasını tespit etmekte yetersizdir. Bu çalışmada, koni çıkarılma sıralaması geliştirilerek, her dönemde eşit miktarda cevher üretiminin sağlanabildiği bir yöntem sunulmaktadır. Mevcut hareketli koni algoritmalarındaki eksiklikler giderilmiş ve parametrik analiz yöntemiyle uzun dönem üretim planlaması sorununa alternatif çözüm üretilmiştir. Yöntem, örnek çalışma olarak altın ve tungsten madenlerinde uygunlanmış ve elde edilen sonuçlar umut verici olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In open pit mining, efficient execution of mining operations and obtaining the highest profit is possible with a well-prepared production plan. In addition, the efficient use of natural resources is also important in terms of sustainability. However, the parameters that need to be controlled cause a complex problem. Especially in metal mining, bottlenecks are experienced due to fluctuations in metal prices, geological uncertainties and mining activities that last for many years. Many studies have been carried out to solve the production plan optimization problem in open mines. One of the most used methods is the parametric analysis method. However, this method is particularly inefficient in determining the appropriate block extraction sequence. In this study, a method is presented by improving the cone extraction sequence, in which equal amount of ore production can be achieved in each period. The deficiencies in the existing floating cone algorithms have been eliminated and an alternative solution to the long-term production planning problem has been produced by using the parametric analysis method. The method has been applied as a case study in gold and tungsten mines and the results are considered promising.