Efficient node deployment in WSN usingleach guided ACO
WSN kullanımında verimli düğüm kurulumuleach kılavuzlu ACO
  1. Tez No: 769857
  2. Yazar: HUSSEIN KHAIRULLAH LATEEF ALSHUWAILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mikroişlemciler, yeni algılama malzemeleri ve mikro elektro-mekanik sistemler (MEMS) ve kablosuz iletişim,“akıllı”sensörlerin geliştirilmesini ve uygulanmasını hızlandırdı. fiziksel ve kimyasal süreçler de dahil olmak üzere çeşitli alanlar. Bu tür bir sensör entegre bir devre mantık denetleyicisi ve yaygın olan bir kablosuz iletişim arabirimi. eğer bir çip“Akıllı sensör”terimi, veri sinyallerini işleyebilen bir veya daha fazla sensör içerir. genellikle kullanılır. Giderek daha fazla sensör üretiliyor, bu da maliyetlerini düşürüyor ve Bu cihazların daha fazla teknolojik gelişimini teşvik ederek yeni iyileştirmelere ve yetenekler. enerjinin; sorunlarla başa çıkmak için kendi kendini yapılandırma mekanizmalarına sahip olmalıdırlar. iletişim hataları veya düğüm kaybı gibi. Hataya dayanıklı hiyerarşik yönlendirme kullanarak LEACH [8] gibi protokoller ve bunların IEEE 802.15.4'e dayalı endüstriyel WSN'lere uygulanması Bu araştırma, enerjiyi azaltan WSN'ler için yeni bir kümeleme şeması geliştirmeyi umuyor. sensör düğümleri arasında iletişim veya veri dağıtımından ödün vermeden tüketim. Mümkün olduğu kadar, WSN'lerde yönlendirme hatalarını önleyin, çünkü hasarlı bir rota bir işlemi bozabilir. önemli sayıda veri akışı [10]. Araştırmacılar yönlendirmeyi tasarlamaya ve geliştirmeye yönlendiriliyor niteliklerini korumadaki zorluklar nedeniyle verimli endüstriyel WSN'ler için protokoller enerji tasarrufu, ucuz maliyetler, düşük iletişim gecikmesi, güvenilirlik ve kullanılabilirlik.
Özet (Çeviri)
Microprocessors, novel sensing materials and micro electro-mechanical systems (MEMS) and wireless communication have fuelled the development and application of“smart”sensors in a variety of fields, including physical and chemical processes. This kind of sensor has an integrated circuit logic controller and a wireless communication interface, which is commonplace. If a chip comprises one or more sensors capable of processing data signals, the phrase“intelligent sensor”is usually used. More and more sensors are being manufactured, which lowers their cost and encourages further technological development of these devices, leading to new improvements and capabilities. of energy; they must have mechanisms for self-configuration to deal with problems such as communication failures or the loss of nodes. By using fault-tolerant hierarchical routing protocols like LEACH [8] and applying them to industrial WSNs based on the IEEE 802.15.4 standard, this research hopes to develop a new clustering scheme for WSNs that reduces energy consumption without compromising communication or data dissemination between sensor nodes. As much since feasible, prevent routing failures in WSNs, as a damaged route might disrupt a significant number of data flows [10]. Researchers are driven to design and enhance routing protocols for efficient industrial WSNs because of the difficulties in retaining the qualities of energy savings, cheap costs, low communication latency, dependability, and availability.