Deployment of sensor networks with immune plasma algorithm based techniques
İmmün plazma algoritması temelli yöntemler ile duyarga ağlarının yerleşimi
  1. Tez No: 800278
  2. Yazar: ADNAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN DEMİRCİ, DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kablosuz sensör ağlarının (KSA'ler) sayısız uygulama için önemi, son yıllarda araştırmanın temel ve sıcak konularından biri olarak kabul edilmiştir. Sensör düğümlerinin, gücün, bant genişliğinin, belleğin ve diğer sınırlı kaynakların küçük boyutu ve ucuz üretim maliyeti nedeniyle, WSNs son on yılda bu alandaki araştırma faaliyetlerini ve endüstriyel yatırımları motive etti. KSA'LER, yaşam tarzımızı önemli ölçüde değiştirme potansiyellerini gösteren çeşitli uygulama alanlarında başarıyla kullanılmıştır. Sensör düğümlerinin doğru şekilde konumlandırılması, kablosuz sensör ağları tasarımcıları için önemli bir zorluktur. KSA'lerdeki en büyük zorluklardan biri olarak, çıkarılan verilerin farklı konumlara işlenmesi ve iletilmesi için birçok düğümün etkin bir şekilde dağıtılması esastır. Bu nedenle, kablosuz sensör ağlarının çeşitli uygulama alanlarında en iyi performansı göstermesi için sensör düğümlerinin kapsama alanı en üst düzeye çıkarılmalıdır. Verimli düğüm dağıtım algoritmalarının kullanılması, izleme bölgelerindeki sensör düğümlerinin kapsamını iyileştirebilir, ağın daha az enerji tüketmesine, ağın ömrünü en üst düzeye çıkarmasına ve sensörleri etkin ve verimli bir şekilde çalıştırmasına olanak tanır. Bu çalışma, plazma veya antikorların bir hastadan diğerine transferine dayanan meta-sezgisel bir algoritma olan immün plazma algoritmasının (IP) iki versiyonunu kullanarak kapsama alanı sorununu ele almaktadır. Deneysel sonuçlar, önerilen algoritmanın KSA dağıtım sorununu iyi çözdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of wireless sensor networks (WSNs) for numerous applications has been considered one of the fundamental and hot topics of research in recent years. Due to the small size and cheap manufacturing cost of sensor nodes, power, bandwidth, memory, and other limited resources, WSNs motivated research activities and industrial investments in this field in the last decade. WSNs have successfully been used in a variety of application fields, demonstrating their potential to significantly alter our way of life. Correctly locating the sensor nodes is a significant difficulty for designers of wireless sensor networks. As one of the major challenges in WSNs, effectively deploying many nodes is essential to processing and transmitting the extracted data to different locations. Thus the coverage area of sensor nodes must be maximized for wireless sensor networks to perform optimally in various areas of applications. Using efficient node deployment algorithms can improve the coverage of sensor nodes in monitoring regions, allows the network to consume less energy, maximize the life of the network, as well as effectively and efficiently operate the sensors. This study addresses the coverage area problem by using two versions of the immune plasma algorithm (IP), A meta-heuristic algorithm based on the transfer of plasma or antibodies from one patient to another. Experimental results show that the proposed algorithm solves the WSN deployment problem well.