The physiochemical taxonomic characterization of some gundelia species by fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy
Fourıer transform kızılötesi (FTIR) spektroskopisi ile bazı gundelıa türlerinin fiziksel kimyasal taksonomik karakterizasyonu
- Tez No: 769858
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLKIZILCA YÜRÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM GARİP USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmacı olarak iki tür Gundelia Rosea ve Gundelia kolemerikensis yakın zamanda keşfedildi. Bu türlerin fizikokimyasal taksonomik karakterizasyonunu bilmek ilgimi çekti, özellikle üzerinde hiç çalışma yok. Bu yüzden tezimizde Gundelia Tournefortii'nin başucundaki bu iki yeni tür üzerinde çalıştım ve fotokimyasal karakterlerine göre aralarında karşılaştırmalar yaptım. FTIR Spektroskopisi birçok avantaj özelliği taşıması ve kullanımı kolay olması nedeniyle bilimsel araştırmalarda en çok kullanılan tavsiyelerden biridir. Bu nedenle projemizde bu üç türün incelenmesi ve analiz edilmesi ve daha sonra aralarında karşılaştırma yapılması için FTIR kullanılmıştır. Daha sonra aralarında bir fark olup olmadığı görüldü? Ayrıca, hangi fotokimyasal bileşenlerde farklıysa, farklı mı? Ve neden farklılar? Bu saygıda çevre mi yoksa genetik faktörler mi rol oynuyor? İstatistiksel olarak Fitokimyasal analizden sonra üç farklı türün (Yaprak ve Çiçek) Arial kısmının Analizi için FTIR Spektroskopisi kullanılmıştır. viii morfolojik farklılığa ek olarak aralarında fitokimyasal bir farklılık olduğu bulunmuştur. Toplam lipid, toplam protein ve karbonhidrat (glikojen) bunlar üç türün her birinde farklıdır. Son olarak, bu saygıda çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Two of species was recently discovered Gundelia Rosea and Gundelia kolemerikensis as a researcher I was interested to know the physicochemical taxonomic characterization of these species specially there is no one work on it. So, in our thesis I worked on these two new species bedsides to Gundelia Tournefortii and make comparisons between them depending on their photochemical character. FTIR Spectroscopy one of the most advices used in the scientific research because it has a lot of advantage characteristics and it's easy to use. So, in our project FTIR was used to examine and analysis these three species and then make a comparative between them. Then, it was seen if there any different between them? Also, if there different in which photochemical components the different? And why they are different? Is the environment or genetic factors play role in this deference? It was used FTIR Spectroscopy for Analysis the Arial part of three different species (Leaf and Flower), after statistically Phytochemical analysis viii it was found that in addition to morphological deference there is an phytochemical deference between them, The total lipid, total protein, and carbohydrate (glycogen ) these are different in each of three species. Last of this we found that the environmental and genetic factors play roles in this deference.