Yaşayan Eski -Rus Folkloru ve Geleneksel Kültür Dergisi'nin (Живая Старина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре) 1994-2018 yılları arasında yayımlanan sayıları üzerine bir değerlendirme
An assessment on the issues of the Journal of the Living Antiquity -Russian Folklore and Traditional Culture (Живая Старина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре) published between 1994 and 2018
  1. Tez No: 769861
  2. Yazar: ÖZGÜR BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYGÜN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın konusu, Rusya'da 1994 yılından beri yılda dört sayı olarak yayımlanan Yaşayan Eski -Rus Folkloru ve Geleneksel Kültür Dergisi'nin (Живая Cтарина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре) 1994-2018 yılları arasında yayımlanan sayılarını Sedat Veyis Örnek'in Türk Halkbilimi kitabında yer alan yirmi yedi adet folklorun kadrolarına göre, içerikleri üzerinden sınıflandırarak dergide yayımlanan yazıların konu dağılımını göstermek ve bu dergi üzerinden Rusya'da folklor çalışmalarının kapsamı üzerine bir değerlendirme yapmaktır. Folklor alanında yapılan çalışmalar her toplumun kendine özgü yaşayışına, örf adet ve geleneklerinin tarihi süreçte şekillenmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Rusya'da folklor çalışmaları ve bu konuda yayımlanan eserler ülkenin coğrafyası ve kültürel çeşitliliği bakımından çok zengindir. Rus folkloru üzerine araştırmacı ve bilgilendirici düzenli olarak yayımlanan dergilerde son yüzyıl içerisinde artış olmuştur. Folklor alanında Rusya'nın tarihi geçmişini değerlendiren önde gelen yazarların görüşlerine yer veren dergi, ülke genelinde gerçekleştirilen düzenli folklor organizasyonlarına öncü araştırmacı olarak dâhil olmaktadır. Rusya'da folklor alanında Yaşayan Eski -Rus Folkloru ve Geleneksel Kültür Dergisi (Живая Cтарина - Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре) dışında yayımlanan Geleneksel Kültür (Традиционная Культура), Edebiyat Çalışmaları (Studia Litterarum), Adımlar (Шаги) ve Konsolos (Консул) dergileri de önemli periyodik yayınlar arasındadır. Yaşayan Eski -Rus Folkloru ve Geleneksel Kültür Dergisi'nin yüz sayısına ait yedi yüz yazıdan, Örnek'in Türk Halkbilimi kitabında bulunan yirmi yedi ana başlıkla ortak olan konuları incelenmiştir. Dergiye ait yedi yüz sayının yirmi yedi ana başlığı, Örnek'in Türk Halkbilimi kitabında bulunan başlıklara uyan başlıklar olarak belirlendi. Derginin 1994-2018 yılları arasında yayımlanan yüz sayısında yer alan yedi yüz yazıdan toplam beş yüz doksan tanesi ilgili kadrolara yerleştirilebilmiştir. Halk edebiyatı alanında iki yüz kırk altı; halk inançları, töreler, âdetler, gelenekler, görenekler alanında yüz on bir; geçiş dönemleri alanında yirmi dokuz; beslenme-mutfak-kiler alanında on yedi; köy, kasaba ve kent yaşamı alanında elli bir; halk eğlenceleri, sporlar alanında on yedi; giyim-kuşam-süs alanında on dokuz; yerleşim-yerleşim türleri alanında on dört; halk müziği ve müzik araçları alanında on dört; çocuk oyunları ve oyuncaklar alanında altı; adlar alanında altı; barınak-konut (halk mimarisi) alanında yirmi üç; ekonomi türleri alanında altı; halk sanatları ve zanaatları alanında on; dernekler, kuruluşlar, dayanışma ve yardımlaşma alanında beş; halk tiyatrosu (geleneksel tiyatro) alanında beş; dinselbüyüsel içerikli inançlar, işlemler alanında altı; bayramlar-karşılamalar-uğurlamalar alanında iki; aydınlanma, ısınma alanında bir; halk ekonomisi alanında bir; ölçme, tartma, hesaplama birimleri; zaman ve mesafe kavramları alanında bir; halk oyunları (dansları) alanında üç makale bulunmaktadır. Derginin yılda dört kez düzenli olarak yayımlanan son yirmi iki yıla ait sayılarında, kent folklorunun yanısıra aynı derecede geleneksel folklor çalışmalarına ve folklorun her alanında saha araştırmalarına yer vermesi bakımından çok yönlü bir folklor araştırmaları kaynağı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to classify the issues of the Journal of The Living Antiquity -Russian Folklore and Traditional Culture (Живая Cтарина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре), which has been published four times per year since 1994 in Russia, between 1994-2018, according to the staff of twenty-five folklore in the Turkish Folklore book of Sedat Veyis Örnek, based on their contents. The aim is to show the subject distribution of the articles published and to make an evaluation on the scope of folklore studies in Russia through this magazine. Studies in the field of folklore emerge depending on the unique life of each society and the shaping of customs and traditions in the historical process. Folklore studies in Russia and works published on this subject are very rich in terms of geography and cultural diversity of the country. Research and informative journals on Russian folklore have increased in the last century. The journal, which includes the opinions of leading authors who evaluate the historical past of Russia in the field of folklore, participates in regular folklore organizations throughout the country as a leading researcher. Traditional Culture (Традиционная Культура) Literary Studies (Studia Litterarum), Steps (Шаги) and Consul (Консул) magazines published in the field of folklore other than the Journal of The Living Antiquity-Russian Folklore and Traditional Culture (Живая Cтарина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре) in Russia are among the important periodicals. Among the seven hundred articles belonging to one hundred issues of the Journal of The Living Antiquity -Russian Folklore and Traditional Culture (Живая Cтарина -Журнал о Русском Фольклоре и Традиционной Культуре), the common topics of Örnek with twenty-five main titles in the Turkish Folklore book were examined. Twenty-seven main titles of the seven hundred issues of the journal were determined as the titles matching the titles in the Turkish Folklore book of Örnek. There are a total of five hundred and ninety-three joint articles in the hundred issues of the journal published between 1994 and 2018. Two hundred and forty-six; in the field of folk literature, folk beliefs; one hundred and eleven; in the field of customs, traditions, customs, twenty-nine; in the field of transitional periods, seventeen; in the field of nutrition-kitchen-pantry, fifty-one; in the field of village, town and urban life, seventeen; in the field of public entertainments, sports, clothing-clothing-ornament nineteen; in the field of settlement-settlement types, fourteen; in the field of folk music and musical instruments, six; in the field of children's games and toys, six; in the field of names, twenty-three; in the field of shelter-housing (folk architecture), six; in the field of economy types, and folk arts are ten; associations, organizations in the field of and crafts, five; in the field of solidarity and cooperation, five; in the field of folk theater (traditional theatre), six; in the field of religious-magical beliefs, transactions, two in the field of holidays-welcomes-welcomings, one; in the field of enlightenment, warming, one; in the field of public economy, measuring, weighing and calculation units; there is one article in the field of time and distance concepts and three articles in the field of folk dances. In the issues of the last twenty-two years, which are published regularly four times per year, it is seen that the journal is a versatile source of folklore studies in that it includes both traditional folklore studies and field studies in every field of folklore, as well as urban folklore.