مقترح لحلّ المشكلات والتحدّيات التي تُواجه مُعلّمي العربية للناطقين بغيرها عبر الشّابِكة
Arapça öğretmenlerinin yabancılara çevrimiçi Arapça öğretiminde karşılaştığı sorun ve zorluklar için çözüm önerisi / Solution proposal for the problems and challenges faced by Arabic teachers in teaching Arabic online to non-native speakers
- Tez No: 769862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD OMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, internet üzerinden ikinci dil olarak Arapça öğretiminin önemini ortaya koymayı amaçlamakta ve anadili Arapça olmayanlara online Arapça öğretimi alanında çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını ele almaktadır. Ayrıca bu alanda çalışan öğretmenin karşılaştığı zorlukları ve sorunları vurgulamaktadır. Zorlukların iki şekilde olduğu açıktır: İlk kısmı, serbest çalışan web sitelerinde çalışmak ve bu web siteleri aracılığıyla interneti kullanarak Arapça öğretmekle ilgilidir ve diğer kısım, anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretirken ortaya çıkan sorunlara odaklanmaktadır; dört dil becerisini (dinleme, konuşma, okuma, yazma) öğretirken ortaya çıkan diğer zorluklara ek olarak sesler, kelime dağarcığı ve yapıları öğretirken zorluklar ortaya çıkmaktadır. Çalışmada ilk olarak problemler sunulduktan sonra öğretmenin bu zorluk ve problemlerden kaçınmak için ihtiyaç duyduğu beceri, yeterlilik ve alanları ortaya koymaya ve internet üzerinden serbest meslek siteleri aracılığıyla anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretmeye odaklanılmıştır. Çalışma 2022 yılında gerçekleştirilmiş olup deney grubu serbest web siteleri ve dil öğretim siteleri aracılığıyla Arapça öğretimi alanında çalışan öğretmenlerin yanı sıra internet üzerinden dil öğretimi hizmeti veren şirket ve şahıs web sitelerinden oluşmaktadır. Anket elektronik olarak kendilerine dağıtıldığı 58 erkek ve kadın öğretmenden oluşmakta, biri çalışma örneklemi hakkında ön bilgilerden oluşan ve ikinci bölümün bir bileşeni olan iki ana bölümden oluşmaktadır ve zorluklarla yüzleşme yeterliliği etrafında dönen bir paragraf içermektedir. 8 ücretsiz çalışma sitesi ve Preply gibi dil öğretim siteleri aracılığıyla anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretme kurslarıyla ilgili çeşitli sorunlar ve zorluklar ve bu zorluklarla yüzleşmek için öğretmen eğitimi ve yeterliliğinin fizibilitesi etrafında dönen eksenleri içermektedir. Sonuçlar, bu alanda görev yapan öğretmenlerin yüksek oranda zorluklarla karşılaştıklarını ve zorluk derecesinin eksene göre değiştiğini, bu nedenle idârî ve mâlî açıdan zorlukların birinci derecede olduğunu, ardından alanla ilgili zorlukların olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to highlight the importance of teaching Arabic as a second language via the internet and to clarify the positive and negative aspects of working in the field of teaching Arabic to non-native speakers online. Furthermore, this study sheds light on the difficulties, challenges and problems that a teacher faces when working in this field and reveals the most challenging of these difficulties for the profession. After explaining the problems in the field, the study focuses on exploring the skills, methods and specialized knowledge that teachers need to overcome the difficulties and problems presented. The study was conducted in 2022, and the study community consisted of Arabic teachers who teach via independent websites or language teaching platforms as well as companies and individuals who provide online language teaching services. The sample size consisted of 58 teachers. They were given an electronic survey, which consisted of two essential parts, the first solicited basic information about the study sample while the second consisted of 52 sections, divided among 8 themes related to the various problems and difficulties that Arabic teachers face in teaching non-native speakers online, in addition to one section that addressed the quality of teacher training and preparation for overcoming these difficulties. The results of the study revealed that teachers in this field are facing difficulties in high percentages, and the degree of difficulty differed depending on the theme. The most prominent difficulties were associated with the logistical and financial side of teaching followed by the difficulties associated with the remote learning environment. Likewise, the results showed that teachers believe there is need for preparing and training teachers on a high level so they are equipped to solve these problems.