Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun sanat anlayışına ulusallık ve yerellik açısından bir yaklaşım
  1. Tez No: 32366
  2. Yazar: NADİRE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Resim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Ulusal kültür varlıklarının korunması, sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması, bir ulusun varolmasının en önemli şartıdır. Ulusal kültür varlığını oluşturan temel taşlardan biriside resim sanatıdır. Türk resminin, başlangıcı 1940'lara dayanan ö'rgünleşme ve yerelleşme çabaları arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yeri ve önemi yadsınamayacak bir gerçekti. Bedri Rahmi Eyüboğlu, ulusal kültürü, dar bir milliyetçilik anlayışı içine düşmeden ve çağdaşlık ilkesinden ödün vermeden savunan ve gelecek kuşaklara bir şeyler aktarma nın mutluluğunu yaşayan bir yurtsever sorumluluk sahibi, imrenilecek bir çaba ve eylem adamıydı. Halk sanatındaki biçim ve renk öğesine hayran, Türk kültürüne sevdalı bir sanatçı olan Bedri Rahmi Eyüboğlu'nu ulusal ve evrensel boyuta ulaştıran etmen, kendi iç dünyasının yanısıra, teknik olgunluğu ve folklora olan düşkünlüğüdür. Çalışmalarında kilimden, heybeye yazmadan eski yazıya kadar halk sanatının tükenmez bir kaynak olan birikiminden yararlanmıştır. Sanatçının, folklor sanatlarıyla çağdaş anlayışı birleş tirme çabası, onu bir çeşit süslemeciliğe doğru yöneltmiştir. Bunun sonucunda da“Tezyinî Sanat”larla resim arasında önemli bir bağ kurmuştur. Böyle bir dünya görüşü ve böylesine zengin halk masallarıyla, halk şiirleriyle, geleneksel kültür ürünleriyle beslenmiş bir iç dünyasına sahip olan Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun ölümü, sanatımızın Batıya açılan büyük penceresinin kapanması anlamına gelmiştir. Çağdaş Türk Resim Sanatı adına büyük bir kayıptır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important condition of a nation's existence is to defend the national culture wealth and transfer them to the next generations in a healthy way. The painting art is one of the main subjects that constitutes the national culture existence. The beginning of Turkish painting which reach to the 1940's has had localizing and originality efforts.. And between those two things, Bedri Rahmi Eyüboğlu's place which we can not deny is important. Bedri Rahmi who defended the national culture without having a narrow nationalism concept and also without giving concession from the modernity principle was an enviable active man. The artist who lived with the happiness of transfering something to the next generations was a simple patriot. Bedri Rahmi who had a great love to Turkish culture admired the form and colour elements in the folk art. The factor which conveyed him to the national and universal dimension is firstly his interior world and secondly his technical ripeness. In his works like carpets, saddle bags, writing and farmer calligraphies etc,, he made use of the knowledge of the inexhaustible folk art. His combination efforts with folklore arts and modern understanding turned hira towards to a kind of ornamentation. As a result of this, he established an important connection between ornamentation arts and painting. He has such an inside world that has been nourished with traditional culture products, worldview, rich folk stories, and folk poetries. Bedri Rahmi Eyüboğlu's death is a big loss for the Modern Turkish Painting Art. iv