Taşkömürün yağ aglomerasyonuyla zenginleştirilmesinde değişik ön işlemlerle yağ tüketiminin azaltılmasının incelenmesi
The investigation of the reduction of oil consumption with various pretreatment in hardcoal cleaning by oil agglomeration
  1. Tez No: 76989
  2. Yazar: KEMAL ŞAHBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma taşkömürün yağ aglomerasyonuyla zenginleştirilmesinde yağ tüketiminin azaltılmasına yönelik bulgular içermektedir. Deneylerde Zonguldak Kozlu Bölgesinden alınan taşkömürü, bağlayıcı sıvı olarak gazyağı ve ön işlem malzemeleri olarakta NaCl, FeCh, Fe2(SC4)3, Ak(S04)3, CCU, Metanol, Etanol ve Bromoform kullanılmıştır. Sadece gazyağı ile yapılan aglomerasyon deneylerinde maksimum verim, bağlayıcı sıvı konsantrasyonu %25 olduğunda elde edilmiştir, ön işlem malzemeleri ile yapılan deneylerde, ön işlem malzemelerinin aglomerasyona etkisinin olmadığı görülmüştür. Ancak ön işlem malzemeleri ile gazyağının birlikte kullanıldığı ve bağlayıcı sıvı konsantrasyonunun %15 olduğu aglomerasyon koşullarında verimin %7-10 arttığı tepit edilmiştir. Ayrıca, aglomerasyonla zenginleştirmede etkili olan parametrelerden karıştırma hızının ve aglomerasyon süresinin verim üzerindeki etkisi araştırılmış, maksimum verim; karıştırma hızının 500-1000 dev/dak, aglomerasyon süresinin ise 10 dakika olduğu şartlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains the findings on the reduction of oil consumption in coal cleaning by oil agglomeration for the experiments, hardcoal taken from Zonguldak Kozlu Management, kerosene as a bridging liquid and NaCl, FeCk, Fe2(S04)3, Ab(S04)3, CCU, Methanol, Ethanol and Bromoform as pretreatment materials were used. The maximum recovery was obtained at 25% bridging liquid concentration with kerosene used alone. It has been shown that the effect of pretreatment materials was negligible. However, in oil agglomeration experiments with kerosene and pretreatment materials, the recovery was increased to 1-7% at 15% bridging liquid concentration. In addition, the effect of the bridging liquid concentration, agglomeration time and stirring speed were investigated. Maximum recovery was obtained at 500- 1000 rpm stirring speed and 10 minutes of the agglomeration time.