(M(CO)4X)2 tipi dinükleer (İki çekirdekli) metal karbonillerin CO gerilme bölgesindeki spektrumlarının analizi
  1. Tez No: 76990
  2. Yazar: GÜLCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, D2h nokta grubundaki [M(CO)4X]2 ( M=Mn, Tc, Re; X= Cl, Br,T) tipi metal karbonillerin C-0 gerilme bölgesindeki titreşim spektrumlarının analizi yapılmıştır.Valans kuvvet alanları şiddeti ve Local titreşir dipoller yöntemi kullanılarak yapılan iki ayrı araştırmada, adı geçen metal karbonillerin C-0 gerilme bandlarının simetrik etiketlenmesi ile ilgili farklı bulgular sunulmuştur. Bu çalışmada, metal karbonillerin infrared spektrumlarının analizinde daha sağlıklı ve güvenilir sonuçlar veren CO- ayırımlı kuvvet alanları yöntemi kullanılmıştır. CO- ayırımlı kuvvet alanları yöntemi ilk kez Cotton-Kraihanzel tarafından oktahedral metal karbonillere uygulanmıştır. Bu yöntemin D2h notta grundaki [M(CO)4X]2 tipi moleküllere uygulanmasıyla elde edilen sekuler denklemler, oktahedral cis-MX2(CO)4 tipi moleküllerinki ile aynıdır. Cotton ve Kraihanzel tarafından bu sekuler denklemlerin çözümünde ve bandların simetrik etiketlenmesinde bazı yaklaşımlar kullanılmıştır. Bandlann simetrik etiketlenmesi ile ilgili altı olası düzenleme yapılmış, bu düzenlemelerde de en az duyarlılıkla ölçülen frekans ayrılmıştır.Yapılan incelemelerden, Cotton- Kraihanzerin, yöntemin uygulanmasında, frekans ölçümlerindeki standartsapmanın hesaplamalara yansımasınını gözönüne almadıklan ve bu nedenlerle. yanlış sonuçlara varılabileceği görülmüştür. Bu altı olası düzenleme ve hesaplamalardaki standart sapmalar gözönüne alınarak, D2h simetrisindeki [M(CO)4X]2 (M=Mn,Te,Re,X=Cl,Br,I) tipi molekül lerin C-0 gerilme bandlarının simetrik etiketlenmesi yapılmış, C-0 gerilme kuvvet sabitleri ve CO-CO etkileşim sabitleri son yıllarda geliştirilen analitik yaklaşım yöntemi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been analysed vibrational spectrums into the C-0 streching region of metal carbonyls, [M(CO)4X]2 type including Da point group. In two separate research doneby using valance force field intensity and local oscillating dipols methods, it has been introduced different findings about symmetric assignment of the C-0 streching bands of metal carbonyls mentioned. In this study, it has been used CO- factored force field method giving more repeatable and confident results in the analys of metal carbonyls'infrared spektrums. CO- factored force field method has firstly been practised into the octahedral metal carbonyls by Cotton-Kraihanzel. Secular equations obtained by practising this method to molecules as [M(CO)4X]2 including D& point group are identical with octahedral cis-MX2(CO)4 type moleküles. It has been used some approximations into the solution of this secular equations and symetric assignment of bands by Cotton and Kraihanzel. It has been done six possible arrangement about symetric assignment of bands and alsoresolved vibrating frequency measured with minimal sensitiveness on this arrangements. In practising of method from studies we have done, it has been understood that it will be able to attain erroneous results with this reasons and Cotton-Kraihanzel don't take into account reflection into calculations of standart deviation in frequency measurements. By taking into account standart deviations into calculations and this six possible arrangement, it has been done assignment of C-0 streching bands of [M(CO)4X]2 type molecules including Da symetry, and C-0 streching force constants and CO-CO(or carbonyl-carbonyl) coupling constants have been calculated by analytical approximation method that is recently developed.