Taşkömürünün yağ aglomerasyonu ile zenginleştirilmesinde bazı işletme parametrelerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of some operating parameters with the benefication of oil agglomeration of hardcoals
- Tez No: 83767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma“Taşkömürünün Yağ Aglomerasyonu ile Zenginleştirilmesinde Bazı İşletme Parametrelerinin Etkisinin İncelenmesi”adı altında yağ aglomerasyonunun genel olarak tanıtımı ve aglomerasyon deneyleri olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Deneylerde, bağlayıcı sıvı konsantrasyonu, aglomerasyon süresi, pH, değişik tuzlar ve optimum tuz konsantrasyonunda aglomerasyon süresinin etkisi incelenmiştir. Bağlayıcı sıvı olarak gazyağı kullanılmış, optimum bağlayıcı sıvı konsantrasyonu %20 olarak belirlenmiştir. Ayrıca aglomerasyon süresinin ve pIT in etkisi araştırılmış, maksimum verim, 15 dakika aglomerasyon süresinde ve normal musluk suyu pH'ında (~ 7.50) elde edilmiştir. Değişik tuzlarla yapılan deneylerde; FeS04.7H20, NaCl, FeCI3.6H20, Aİ2(S04)3.16H20 tuzları kullanılmıştır. Optimum tuz konsantrasyonu, FeS04.H20 için 25 mg/L, NaCl için 75 mg/L, FeCI3.7H20 için 75 mg/L, A12(S04)3.16H20 için 25 mg/L bulunmuştur. Bu tuzlarla yapılan deneylerde aglomerasyon veriminde önemli bir değişme görülmemiştir (Yalnız FeS04.7H20 deneylerinde verimde önemli düşüşler belirlenmiştir). Optimum tuz konsantrasyonunda yapılan deneylerde süre arttıkça verim artmıştır. En fazla artış FeCİ3.6H20 ile elde edilmiştir ANAHTAR KELİMELER: Aglomerasyon, Taşkömürü Gazyağı, Konsantrasyon, Süre
Özet (Çeviri)
The study named“ Investigation of the effects of some operating parameters with the benefication of oil agglomeration of hardcoals”has two main parts. The first part is a general description of oil agglomeration experiments. On the experiments, the bidging liquid concentration, the agglomeration time, pH, different salts and the effects of optimum salt concentration to the agglomeration times were investigated. As a bridging liquid kerosene was used. It was determined that the optimum bridging liquid concentration was 20%. In addition, the effect of the agglomeration time and pH were investigated. Maximum recovery was obtained at 15 minutes of the agglomeration time and pH of tap water (~ 7.50). On the experiments carried out with different salts; FeS04.7H20, NaCI, FeCb.6H20, Aİ2(S04)3.16H20 were used. Optimum salt concentration has been determined as 25 mg/L for FeS04-7H20, 75 mg/L for NaCI, 75 mg/L for Fe03.6H20, 25 mg/L for A12(S04)3-16H20. It has been shown that the recovery at agglomeration of salts were neglibigle (Only with FeS04.7H20 the recovery was decreased). In optimum salt concentration experiments the recovery increased by the increasing period of time. The highest increase in recovery was obtained with FeCl3.6H20. KEY WORDS: Agglomeration, Hardcoal, Kerosene, Concentration, Time