Alıcıa Gıménez Bartlett'in Petra Delıcado serisi'ndetoplum ve suç
Society and crime in Petra Delicado series of Alicia Giménez Bartlett
  1. Tez No: 769897
  2. Yazar: MELİKE YAZICI ÇANGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER YAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez çalışmasında, Alicia Giménez Bartlett'in Petra Delicado Serisi'nde suç ve toplum ilişkisi sosyolojik suç kuramları ve edebiyat sosyolojisi çerçevesinde incelenmiştir. Seçtiğimiz Nido vacío/Boş Yuva, El silencio de los claustros/ Manastırların Sessizliği ve Nadie quiere saber/Kimse Bilmek İstemez başlıklı romanlar etiketleme kuramı, sosyal kontrol kuramı ve feminist suç kuramı açısından değerlendirilmistir. Alicia Giménez Bartlett'i Petra Delicado Serisi'ni yazmaya teşvik eden en önemli unsurlardan biri suç işleyen kadınların ve çocukların varlığını okurlara göstermek olmuştur. Alicia Giménez Bartlett, Avrupa polisiyesinde polis teşkilatında görev alan ilk kadın dedektiflerden biri olan Petra Delicado'yu yaratarak kadın yazarlara öncülük etmiştir. Petra Delicado Serisi'nde polisiye vakalarla birlikte, başta Petra Delicado olmak üzere karakterlerin özel yaşamlarının paralel olarak ilerlemesi türe yenilik getirmiş ve kara-pembe polisiye olarak tanımlayabileceğimiz bir alt ya da yan tür ortaya çıkmıştır. Okurlarıyla sıradışı bir iletişim kurmayı başaran Alicia Giménez Bartlett, okurlarının Petra Delicado'yu özümseyerek/içselleştirerek gerçek bir insanmış gibi hayatı hakkında yorum yaptıklarını fark etmiş, Petra Delicado'nun öz yaşam öyküsünü anlattığı 2020 yılında yayımlanan Sin muertos/Ölü Yok romanı ile ilk kez bir polisiye roman kahramanının hayatını kaleme alarak türe bir katkı daha sunmuş, bir yayıncılık becerisinin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Söz konusu seri hem İspanya'da hem de İtalya'da dizi senaryosuna çevrilmiş ve yoğun ilgi görmüştür. Dilimize çevrilmesi halinde Petra Delicado'nun ülkemizde de sevilerek okunacağı ve izleneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analize the relationship between crime and society in Alicia Giménez Bartlett's Petra Delicado Series regarding sociological crime theories and sociology of literature. The novels selected from the Series entitled Nido vacío/The Empty Nest, El silencio de los claustros/The Silence of the Monasteries and Nadie quiere saber/Nobody Wants to Know are examined in terms of Labeling Theory, Social Control Theory and Feminist Criminal Theory. One of the most important elements that encouraged Alicia Giménez Bartlett to write Petra Delicado Series is to remind the readers of the existence of women and children involved or implicated in crime. Alicia Giménez Bartlett can be considered as one of the most relevant pioneeres of female writers who made use of a woman detective character pertaining to the police force in European detective fiction. In Petra Delicado Series, the parallel progress of the crime cases and the private lives of the characters such as Petra Delicado. In adition the writer contributed in several aspects to the innovation in the genre creating a new sub-genre which we can define as black/pink crime novel. Alicia Giménez Bartlett, who managed to establish an extraordinary communication with her readers, realized that her readers internalized the main character Petra Delicado's life as if she were a real person. The communicative interaction between the writer and readers along with the support of the publisher led her into writing the novel entitled Sin muertos/There is no dead people which is an autobiography of Petra Delicado published in 2020. The cinematographic adaptation of Petra Delicado Series is broadcasted on TV both in Spain and Italy and attracted a great deal of interest especially in Italy. It would be also a focus of interest for readers if the novels of Alicia Giménez Bartlett's novels were translated into Turkish.