Diversity related experiences of students, academic and administrative staff at a private university
Özel bir üniversitedeki öğrencilerin, akademik ve idari personelin farklılıklarla ilgili deneyimleri
  1. Tez No: 769896
  2. Yazar: NAZLI FİDAN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Ankara'da bulunan özel bir üniversitedeki öğrencilerin, akademik ve idari personelin çeşitlilikle/farklılıklarla ilgili deneyimlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 25 katılımcı yer almıştır. Eğitimde çeşitliliğe odaklanan çoğu çalışmanın aksine, bu tez özel bir üniversitedeki öğrencileri, akademik ve idari personeli içermektedir. Bu durum araştırmacının verileri yorumlarken farklı bakış açılarını dikkate almasına yardımcı olmuştur. Katılımcılar, üniversitedeki öğrenciler, akademik ve idari personel arasından seçilmiş ve katılımcılara amaçlı örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin, akademik ve idari personelin çeşitlilik konusunda farklı yorumlara sahip olduklarını ve farklı geçmişlerden gelen insanları göz nünde bulundurduklarında, çeşitliliğin farklı boyutlarını dikkate aldıklarını göstermiştir. Ayrıca katılımcılar, üniversite yönetiminden kaynaklanan çeşitli ayrımcılıklara tanık olduklarını bildirmişlerdir. Çalışma ayrıca, okul yönetiminin kampüsteki baskın kültürü dönüştürmek ve ayrımcı uygulamaları ortadan kaldırmak için dezavantajlı gruplardan insanları temsil etmek için, farklı kültürlerden gelen öğrenci ve personel sayısını artırmak ve çeşitli birimler açmak gibi birçok adım attığını da ortaya koymuştur. Ancak, kampüsteki dezavantajlı gruplardaki insanları temsil etmek ve insanların farklılıklarla bir arada yaşamayı zenginlik olarak görmesi için yönetimin atması gereken önemli adımlar olduğu da önemli bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to explore diversity related experiences of students, academic and administrative staff at a private university in Ankara, Turkey. There were 25 participants involved in the study. Unlike most studies focusing on diversity in education, this thesis included students, academic and administrative staff at a private university. This helped the researcher to take different perspectives into consideration while interpreting the data. The participants were chosen from students, academic and administrative staff, and they were reached through purposeful sampling. Semi-structured interviews were used as data collection tool. The findings showed that students, academic and administrative staff all have different interpretations of diversity and they take different dimensions of diversity into consideration when they think about people from different backgrounds. Additionally, the participants reported that they witnessed different kinds of discrimination from the administration at the university. The study also demonstrated that the school administration took many steps such as increasing the number of students and staff from different backgrounds and opening several units in order to represent people from disadvantaged groups so as to transform the dominant culture on the campus and eliminate discriminatory practices. However, there are still essential steps that need to be taken by the administration in order to voice people from disadvantaged groups and celebrate differences on the campus.