Epilepsili bireylerde progresif gevşeme egzersizinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise on fatigue and SLEEP quality in individuals with epilepsy
  1. Tez No: 769919
  2. Yazar: NEŞE İŞCAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Epilepsili Bireylerde Progresif Gevşeme Egzersizinin Yorgunluk ve Uyku Kalitesi Üzerine Etkisi Amaç: Epilepsili bireylerde web tabanlı animasyon destekli uygulanan progresif gevşeme egzersizinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal-Metod: Ön test-son test modelli randomize kontrollü bir çalışma olarak Şubat-Aralık 2022 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğine başvuran epilepsili bireylerle yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi güç analizi kullanılarak 30 kontrol-30 deney grubu olmak üzere 60 epilepsi hastası olarak belirlenmiştir. Veriler yüz yüze görüşme tekniğiyle Kişisel Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson Korelasyon Analizi, eşleştirilmiş t testi, student's t testi, ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubunda 6 hafta ara ile yapılmış olan ön ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında YŞÖ ve PUKİ ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Progresif gevşeme egzersizi öncesi yorgunluk şiddet ölçeği puan ortalaması 5.24 ± 0.69, gevşeme egzersizleri sonrası 3.82 ± 0.77 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Progressive Relaxation Exercise on Fatigue and Sleep Quality in Individuals with Epilepsy Aim: It was conducted to determine the effect of web-based animation supported progressive relaxation exercise on fatigue and sleep quality in individuals with epilepsy. Material and Methods: As a randomized controlled study with a pretest-posttest model, it was conducted with individuals with epilepsy who applied to Giresun University Faculty of Medicine Neurology Outpatient Clinic between February and December 2022.The sample of the study was determined as 60 epilepsy patients, 30 of which were in the control-30 experimental group, using power analysis. The data were collected by face-to-face interview technique using Personal Information Form, Pittsburg Sleep Quality Index, Fatigue Severity Scale. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Pearson Correlation Analysis, paired t-test, student's t-test and chi-square test were used to evaluate the data obtained in the study. Results: When the pre- and post-test score averages made with a 6-week break were compared in the control group, there was no statistically significant difference between the FSS and PSQI scale scores (p>0.05). The average score of fatigue violence before progressive relaxation exercise was determined as 5.24 ± 0.69 and 3.82 ± 0.77 after relaxation exercises. Fatigue after relaxation exercise was found to be statistically significantly low according to the average score before the relaxation exercise.