Raas blokeri ilaçların kognitif fonksiyonlar ve IL-1 beta, IL-6 ve TNF alfa üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of raas blocker drugs on cognitive functions and IL-1 BETA, IL-6 AND TNF ALFA
  1. Tez No: 769940
  2. Yazar: BARIŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ: Bu tez çalışmamızda RAAS blokeri antihipertansif ilaç kullanan hastaların IL 1β, IL-6 ve TNF-α serum düzeyleri ile kognitif fonksiyonların ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamıza Kasım Gürani Aile Sağlığı Merkezi'nde 01.01.2022- 30.08.2022 tarihleri arasında ACE inh.(n=37) ve ARB(n=41) antihipertansif kullanan 54'ü kadın, 24'ü erkek olmak üzere toplam 78 hasta dahil edilmiştir. Hasta gruplarının sistolik ve diyastolik kan basınçları, rutin laboratuvar değerleri, mini mental test sonuçları ve IL-1β, IL-6 ve TNF-α serum düzeyleri değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda Sistolik kan basıncı ve mini mental test skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ters korelasyon saptanmıştır (p=0,01). Diyastolik kan basıncı ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı ters korelasyon saptanmıştır (p=0,047). Sistolik kan basıncı(p=0,006) ile IL-1β ve diyastolik kan basıncı(p= 0,022) ile IL-1β arasında istatistiksel olarak anlamlı ters korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this thesis, we aimed to investigate the relationship between IL 1β, IL-6 and TNF-α serum levels and cognitive functions of patients using RAAS blocker antihypertensive drugs. MATERIAL AND METHOD: A total of 78 patients, 54 female and 24 male, were included in our study, using ACE inh(n=37) and ARB(n=41) antihypertensives between 01.01.2022 and 30.08.2022 at Kasım Gürani Family Health Center. Systolic and diastolic blood pressures, routine laboratory test results, mini mental test results and IL-1β, IL-6 ,TNF-α serum levels of the patient groups were evaluated. RESULTS: In our study, a statistically significant inverse correlation was found between systolic blood pressure and mini mental test score (p=0.01). A statistically significant inverse correlation was found between diastolic blood pressure and age (p=0.047). A statistically significant inverse correlation was found between systolic blood pressure (p=0.006) and IL-1β and between diastolic blood pressure (p= 0.022) and IL-1β.