Hipertansiyon hastalarında renin anjiotensin aldosteron sistemi parametrelerinin kognitif fonksiyonlar ile ilişkisi
Relationship between renin angiotensin aldosterone system parameters and cognitive functions in hypertensive patients
  1. Tez No: 341794
  2. Yazar: SELÇUK ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Antihipertansif ilaçlar kan basıncını düşürmede benzer etkililik gösterseler de, Renin Anjiotensin Aldosteron Sistemi (RAAS)üzerine etkileri benzer değildir. Çalışmada RAAS parametrelerinin kognitif fonksiyonlar ile ilişkisinin gösterilmesi hedeflendi. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya 41 hipertansiyon hastası dahil edildi. Plazma anjiotensin II, anjiotensin 1-7, anjiotensin IV ve aldosteron konsantrasyonları ELISA yöntemi ile analiz edildi. Plazma Renin Aktivitesinin(PRA) değerlendirilmesi için RIA yöntemi kullanıldı. Kognitif fonksiyonlar standardize mini mental test (MMSE) ile değerlendiridi. BULGULAR: Gönüllüler MMSE skoru>26 puan (n=31) ve MMSE skoru ? 26 puan (n=10) olarak gruplandığında sırasıyla sistolik kan basıncı (SKB) (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although the antihypertensive drugs show similar efficacy on lowering blood pressure, their effects on Renin Angiotensin Aldosterone System (RAAS) are not same. To evaluate the relationship between RAAS parameters and cognitive functions was targeted in this study. PATIENTS AND METHODS: 41 Hypertensive patients were included in the study. Plasma angiotensin II, angiotensin 1-7, angiotensin IV, plasma aldosterone concentrations were analyzed using ELISA. RIA analysis was used for assessing Plasma Renin Activity (PRA). Cognitive functions were evaluated with Standardized Mini Mental Examination (MMSE). RESULTS: When volunteers were grouped as MMSE score > 26 points (n=31) and MMSE score ? 26 points(n=10), differences of systolic blood pressure levels (SBP) (p0,05).