Kuşadası'nda turizm kentleşmesi
Tourism urbanization in Kuşadası
  1. Tez No: 769941
  2. Yazar: ÇETİN FURKAN USUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Tüketim olgusunun yönlendirdiği kentler, turizm kentleşmesinin önemli örneklerindendir. Bu çalışma turizm kentleşmesinin dinamikleri, yapısı, özellikleri, boyutları, nedenleri, sonuçları ve diğer kentleşme modellerinden farklarını ortaya koyarak Kuşadası özelinde incelemeyi amaçlar. Çalışmanın amacına uygun olarak, yeni ve alışılagelmişin dışında bir yapıya sahip olan turizm kentleşmesi kavramı merkeze alınmıştır. Çalışmada öncelikle turizm kentleşmesinin kuramsal çerçevesi konu alınmıştır. Teorik bilgilerden sonra alan araştırmasında ilk olarak Kuşadası örneğinde turizm kentleşmesi beş temel parametre aracılığıyla incelenmiştir. Parametreler işlenirken standart başlıklandırma kalıplarının dışına çıkılmış, mümkün olduğunca detaya inilerek turizmin kentleşme üzerinde meydana getirdiği karakteristik unsurlar vurgulanmıştır. Ardından kent ve turizm aktörleri ile ayrıntılı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Turizm Kuşadası'nda yeni mekânlar üretmiş, var olanları dönüştürmüş, nüfusu artırmış, sosyal, ekonomik ve kültürel yapıyı değiştirmiştir. Bu nedenle Kuşadası, turizm kentleşmesi olgusunun temsil kabiliyeti yüksek bir örneğidir.“Kuşadası'nda turizm kentleşmesi”başlıklı bu tez çalışması, turizm kentleşmesinin yeniliklerini ortaya koyarken, turizmin kentleşme üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu, Kuşadası örneğinden yola çıkarak açıklamıştır. Sonuç olarak bu çalışma, farklı disiplinlerle etkileşimli biçimde yürütülen yeni örneklerin de eklenmesiyle, turizm kentleşmesi modelinin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities driven by the phenomenon of consumption are important examples of tourism urbanization. This study aims to examine the tourism urbanization of Kuşadası by putting forth the dynamics, structure, characteristics, dimensions, causes, results of tourism urbanization and its differences from other urbanization models. In line with the study purpose, the concept of tourism urbanization, which has a new and unusual structure, was put into the center. The study, first, addressed the theoretical framework of tourism urbanization. After the theoretical information, tourism urbanization in the case of Kuşadası was first examined using five basic parameters in the field study. While the parameters were being discussed, the standard headings were not used, and the characteristic elements of tourism on urbanization were emphasized by going into detail as much as possible. Then, detailed interviews were held with the city and tourism actors. Tourism has created new places in Kuşadası, transformed the existing ones, increased the population, and changed the social, economic and cultural structure. For this reason, Kuşadası is a good representative example of the tourism urbanization phenomenon. Titled“Tourism Urbanization in Kuşadası”, this dissertation explained how tourism has an effect on urbanization, based on the example of Kuşadası, while presenting the innovations of tourism urbanization. As a result, this study will contribute to the formation of the tourism urbanization model with the addition of new examples carried out interactively with different disciplines.