Eşref Ali Tânevî'nin Beyânü'l-Kur'ân tefsirinde nazm ve münâsebet
The issue of nazm and munāsaba in Ashraf Ali Thānvi's tafsir 'Bayân al-Qur'ân'
  1. Tez No: 769962
  2. Yazar: MUHAMMAD HAMID ARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hind alt kıtasında yaşamış İslâm âlimleri ve onların yazdıkları eserler tarih boyunca bütün İslâm dünyasında ilgi odağı olmuştur. Bu coğrafyadaki âlimler tarafından yazılan İslâmi eserlere bakıldığı zaman Kur'ân, hadis, fıkıh, tasavvuf vs. ilim dallarına dair pek çok kıymetli eser görülmektedir. XX. asırda yaşayan Eşref Ali Tânevî Hint alt kıtasının önde gelen İslâm alimlerinden biridir. Gerek yazdığı eserler gerekse de toplumun ıslahı için sürdürdüğü faaliyetler vasıtasıyla tanınan Tânevî, sadece İslâm ülkelerinde değil Batı dünyasında da üzerine çalışılan önemli bir İslâm âlimidir. Bu çalışmada esas olarak Tânevî'nin yazdığı en önemli eserlerden biri olan, Beyânü'l-Kur'ân tefsiri, Nazmü'l-Kur'ân ve Münâsebetü'l-âyât ve's-süver ilmi açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Tânevî'nin hayatı, eserleri ve ilmi kişiliğinden kısaca bahsedilmekle birlikte Beyânü'l-Kur'ân tefsirinin özellikleri ve metodundan de genel hatlarıyla söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Islamic scholars of the Indian subcontinent and the literature written by them have been the center of attention for the entire Islamic world. Amongst the islamic literature written by the scholars of this region, we find highly valuable works related to all the branches Islamic sciences such as the Qur'an, hadith, fiqh and tasawwuf etc. Ashraf Ali Thānvi, who lived in the twentieth century, is regarded as one of the most renowned and leading Islamic scholars of the Indian subcontinent. Thānvi, well known through his literary works and activities for the reformation of muslim society, has been the subject of study not only in Islamic countries but even in the Western world. In this dissertation, the tafsir Bāyân al-Qur'ān, one of the most important works of Thānvi, is examined from the viewpoint of Nazm ul-Qur'ān and Munāsabat ul-āyāt ve's-suvver disciplines of Qur'ānic sciences. In addition to this, the life, works and scholarly personality of Thānvi, along with the brief analysis of Bāyân al-Qur'ān tafsir and the method used in it, has also been discussed in this study.