Mevcut geleneksel binaların akıllı bina sistemlerine dönüşümünde enerji verimliliği kapsamında fayda maliyet analizi
Cost benefit analysis within the context of energy efficiency for the transformation of existing traditional buildings to smart building systems
  1. Tez No: 770070
  2. Yazar: USAME TARIK NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Enerji krizlerinin yaşandığı ve enerji maliyetlerinin arttığı günümüzde, enerji tüketiminde büyük payı bulunan konutlarda kullanılan enerjinin verimliliği konusu önem kazanmaktadır. Ancak mevcut konutların büyük çoğunluğu, teknolojik donanımlardan yoksun geleneksek binalardan oluşmaktadır. Günümüzde ise akıllı bina teknolojileri, oldukça büyük bir ivme ile gelişim göstermektedir. Her nekadar inşa edilen yeni binalar bir takım akıllı bina eklentileri barındırsa da mevcut geleneksel binalarda yaşam, bu teknolojilerden yoksun ve fazla enerji tüketilerek devam etmektedir. Bu bağlamda akıllı binalar inşa etmenin yanı sıra mevcut geleneksel binaların akıllı teknoloji eklentileriyle dönüştürülmesi ile enerji tüketimleri azaltılacak ve konfor şartları artırılacaktır. Bu çalışmada enerji verimliliğinin sağlanması amacıyla akıllı bina sistemleri detaylı olarak incelenmiş, bu sistemlerin enerji verimliliğine olan katkıları değerlendirilmiş ve mevcut geleneksel binaların akıllı binalara dönüşümünde maliyet ve fayda analizleri yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar sayesinde mevcut geleneksel binaların akıllı binalara dönüştürülmesinin, enerji verimliliği sağladığı ve enerji tüketim bedellerini düşürdüğü, buna ek olarak konfor ve güvenlik koşullarını iyileştirdiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where energy crises are experienced and energy costs increase, the issue of energy efficiency used in residences, which has a large share in energy consumption, gains importance. However, the majority of existing residences consist of traditional buildings lacking technological equipment. Today, smart building technologies are developing with a great acceleration. Although the newly constructed buildings contain some smart building add-ons, life in existing traditional buildings continues without these technologies and with excessive energy consumption. In this context, in addition to constructing smart buildings, energy consumption will be reduced and comfort conditions will be increased by transforming existing traditional buildings with smart technology add-ons. In this study, smart building systems have been examined in detail in order to ensure energy efficiency, the contribution of these systems to energy efficiency has been evaluated, and cost and benefit analyses have been made in the transformation of existing traditional buildings into smart buildings. Thanks to the results, it was concluded that the conversion of existing traditional buildings into smart buildings provides energy efficiency, reduces energy consumption costs, and improves comfort and safety conditions.