Tıp uzmanlık derneklerinin topluma yönelik sağlık tavsiyelerinin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi
A content analysis of medical specialty associations health-related recommendations for the community
  1. Tez No: 770069
  2. Yazar: MEHMET AVDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı; ülkemizde bulunan tıp uzmanlık branşlarının kurduğu mesleki derneklerin çeşitli tekniklerle topluma verdiği sağlık tavsiyelerinin neler olduğunun belirlenmesidir. Bireysel sağlık ve toplum sağlığını geliştirici mesajların yayınlanma süreleri, hangi yöntemlerle verildiğinin öğrenilmesi de diğer amaçlardandır. Araştırmanın evreni ve örneklemi, Türk Tabipler Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (TTB-UDEK) üyesi tıp uzmanlık branşlarının kurduğu mesleki dernekler üzerinde yürütülmüştür. TTB-UDEK'in resmi web sayfasında, dernekler başlığı altında yer alan üç ana başlık altında 103 dernek bulunmaktadır. Araştırmada sağlığın geliştirilmesi konusunda literatür taraması yapılmıştır. İlgili literatür incelenerek TTB-UDEK üyesi tıp uzmanlık branşlarının kurduğu mesleki derneklerin topluma yönelik sağlık tavsiyeleri incelenerek içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Çalışma, 2019 yılı içerisinde derneklerin resmî web sitelerinden ve sosyal medya adreslerinden yapmış oldukları tüm sağlık tavsiyesi içerikli mesajların incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda 1736 mesaj tespit edilerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bulgular ışığında, yapılan paylaşımların %52' si web sayfası, %48'i sosyal medya aracılığıyla yapıldığı görülmektedir. Halkı bilgilendirme (%99), toplum sağlığının korunması (%84,2) gibi kriterler çalışmada ön plana çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the health advice given to the society with various techniques by the professional associations established by the branches of medical specialization in our country. Another aim of the study is to learn the publication times of messages that improve individual and social health and the methods by which they are given. The population and sample of the research are the professional associations established by the medical specialization branches, which are members of the Turkish Medical Association Specialization Associations Coordination Board. On the official web page of TTB-UDEK, there are a total of 103 associations under 3 main titles under the title of associations. This study was carried out by examining all advisory messages made by associations from their official websites and social media pages in 2019. As a result of the calculation made, the study was carried out with 1736 messages. In this study, a literature review was conducted on health improving. By examining the relevant literature, the health recommendations of the professional associations established by the medical specialization branches that are members of the Turkish Medical Association Specialization Associations Coordination Board were examined and the criteria before the content analysis were established. In the light of the findings of the study, it is seen that %52 of the shares made is made through web page and is made %48 through social media. Criteria such as informing the public (%99), protecting public health (%84,2) come to the fore in the study.