Üstbilişsel öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin cebir problemlerini çözmeye yönelik başarılarına, tutumlarına ve üstbiliş farkındalıklarına etkisi
The effect of metacognitive on 7th grade students' achievements, attitudes and metacognition awareness to solve algebraic problems
  1. Tez No: 770138
  2. Yazar: AYŞE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YEŞİLDERE İMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstbilişsel öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin cebir problemlerini çözmeye yönelik başarılarına, tutumlarına ve üstbiliş farkındalıklarına etkisini araştırmaktır. Araştırma amacına uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 2021–2022 eğitim öğretim yılında resmi bir ortaokulda öğrenim gören 34 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubunda bulunan öğrencilere (n=17), beş hafta (30 ders saati) süreyle üstbilişsel strateji ve etkinlikler ile desteklenmiş üstbiliş öğretimi uygulanmıştır. Kontrol grubunda (n=17) ise var olan normal sürecin devam etmesi sağlanmıştır. Araştırmada kullanılacak veriler Cebir Başarı Testi, Yedinci Sınıf Cebir Açık Uçlu Değerlendirme Testi, Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği ve Üstbilişsel Farkındalık Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde grupların normallik analizleri yapılmış, sonrasında bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda, deney grubu ve kontrol grubundaki öğrenciler arasında uygulama süreci öncesinde problem çözme başarısı, matematik problemi çözme tutumu ve üstbiliş farkındalıkları açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Uygulama süreci sonrasında ise problem çözme başarısı, matematik problemi çözme tutumu ve üstbiliş farkındalıkları açısından iki grup arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık deney grubunun lehinedir. Elde edilen sonuçlar, üstbilişsel strateji ve etkinlikler ile desteklenmiş öğretimin, problem çözme başarısına, problem çözmeye yönelik tutuma ve üstbiliş farkındalığına olumlu etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of metacognitive teaching on the achievements, attitudes and metacognitive awareness of 7th grade students towards solving algebra problems. In accordance with the purpose of the research, experimental design with pretest-posttest control group was preferred among the quantitative research methods. The participants of the research are 34 seventh grade students studying at a public secondary school in the 2021-2022 academic year. In the study, metacognitive teaching supported by metacognitive strategies and activities was applied to the students in the experimental group (n=17) for five weeks (30 lesson hours). In the control group (n=17), the existing normal process was ensured to continue. The data to be used in the research were obtained by using the Algebra Achievement Test, the Seventh Grade Algebra Open-Ended Assessment Test, the Mathematical Problem Solving Attitude Scale and the Metacognitive Awareness Inventory. In the analysis of the data, normality analyzes of the groups were made, and then the independent sample t-test was applied. As a result of the data obtained in the study, no significant difference was observed between the students in the experimental group and the control group in terms of problem solving success, attitude towards solving mathematical problems and metacognitive awareness before the application process. After the application process, there was a significant difference between the two groups in terms of problem solving success, mathematical problem solving attitude and metacognitive awareness. This difference is in favor of the experimental group. The results show that teaching supported with metacognitive strategies and activities has a positive effect on problem solving success, attitude towards problem solving and metacognitive awareness.