PASSIVE ISLANDING DETECTION IN MICROGRIDS USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS
YAPAY SİNİR AĞLARI KULLANAN MİKRO ŞEBEKELERDE PASİF ADALAMA TESPİTİ.
- Tez No: 770139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dağıtılmış adalama bulgularının yaşlarını kontrol etmek için voltajın kullanılabileceğini göstermektir. Bu çalışma, uzak bir adalama konumunda (YSA) birçok mikrogird üzerinden orta gerilim iletiminde gerilim kontrol dağıtımı için kural tabanlı bir sayısal modelin ve yapay bir sinir ağının potansiyel faydasını göstermektedir. Çevresel olarak sürdürülebilir güce artan vurgunun bir sonucu olarak, modern güç matrisleri daha eşit dağıtılmış yaş birimlerine dayanmaktadır. Bu mimariler, daha küçük entegre bileşenlere dayandıkları için geleneksel güç kafeslerine göre ada oluşumuna daha duyarlıdır. Sistemin bütünlüğünü korumak için güç hattının bağlı olması yine de önemlidir. Bir Pasif Ada Tespiti (PID) olayı meydana geldiğinde, ada oluşumunun nedenini bulmak için kafesi söken uzmanları korumak için ağın enerjisi kesilmelidir. Adaları üç yöntemden birini kullanarak keşfetmek mümkündür: yazışma tabanlı, dinamik veya uygulamalı. Adalamayı tespit etmek için dinamik algoritmalar, uygulanan matrisin gücünü sınırlayan ağ boyutunu belirleyebilir ve ürettikleri çerçeve bozulmasını ölçebilir. Yüksek maliyetleri ve değiş tokuş altyapısına bağımlılıkları nedeniyle yazışma tabanlı çözümlerin konuşlandırma potansiyeli sınırlıdır. Önceki yaklaşımlardan farklı olarak, önerilen YSA yöntemi, adalamayı tutarlı ve hassas bir şekilde tespit etmek için geçici akım ve gerilim ölçümlerini kullanır. YSA, bu özellikleri bileşen çıkarımına başvurmadan işler, bu da daha hızlı ve daha doğru karar verme ile sonuçlanır. Önerilen yöntem, daha hızlı ve daha doğru yerleştirme sağlamak için YSA'ların yüksek kesinliğini anlık özelliklerdeki hızlı değişim ile birleştirmeyi amaçlamaktadır. Veri setinin yüzde yetmişi çerçeve önerisini oluşturmak için kullanıldı, yüzde yirmisi test edildi ve yüzde onu nihai onay için kullanıldı. Amaçlanan bileşen vektörünün önemini vurgulamak için, mevcut adalama türlerinden bazılarını ele alan birkaç sınıf içeren bir veri seti kullandık. Bu nedenle, araştırma için MATLAB ve bir dizi derin öğrenme araç seti kullanılmıştır. Yöntemin eş zamanlı ve kapsamlı hazırlığa yaptığı vurgu, uygun planlama hakkında soru işaretleri uyandırabilir. Planımız üç faydalı beyin ağını içeriyor. Model çalışmazsa, tam olarak hangi kafa düzeninin hatalı olduğunu belirlemek imkansızdır. Modeli genişletmeden önce, temel tek başlı plan konseptinin doğru olup olmadığını kontrol etmek için her pratik konuyu kademeli olarak plan etkileşimimize ekledik.
Özet (Çeviri)
This study's major purpose is to demonstrate that voltage can be used to control the ages of distributed islanding findings. This study demonstrates the potential utility of a rule-based numerical model and an artificial neural network for voltage control distribution in medium-voltage transmission over many microgirds at a remote islanding location (ANN). As a result of the increased emphasis on environmentally sustainable power, modern power matrices rely on age units that are more evenly dispersed. These architectures are more susceptible to islanding occurrences than traditional power lattices due to their reliance on smaller integrated components. It is still important to have the power line connected in order to maintain the system's integrity. When a Passive Islanding Detection (PID) event occurs, the network must be de-energized to protect the specialists disassembling the lattice to find the reason of the islanding. It is possible to discover islands using one of three methods: correspondence-based, dynamic, or hands-off. To detect islanding, dynamic algorithms can determine the lattice size, which limits the strength of the applied matrix, and quantify the framework disruption they create. Due to their high cost and dependence on the infrastructure of the interchange, correspondence-based solutions have a limited potential for deployment. In contrast to previous approaches, the proposed ANN method uses transient current and voltage measurements to consistently and unambiguously detect islanding. The ANN processes these characteristics without resorting to component extraction, resulting in quicker and more accurate decision making. The proposed method aims to combine the high precision of ANNs with the rapid change in momentary attributes in order to enable faster and more accurate placement. Seventy percent of the data set was utilized to construct the framework proposal, twenty percent was tested, and ten percent was used for final approval. To highlight the significance of the intended component vector, we utilized a dataset containing various classes that addressed some of the existing kinds of islanding. Therefore, MATLAB and a number of deep learning toolkits were utilized for the research. The method's emphasis on simultaneous and extensive preparation may raise questions regarding proper planning. Our plan includes three beneficial brain networks. If the model does not function, it is impossible to determine which exact arrangement of the heads is at fault. Before expanding the model, we progressively added each practical head into our plan interaction to check that the fundamental, single-head plan concept was accurate