Antifungal effect of green tea and curcumin against oral Candida albicans
  1. Tez No: 770212
  2. Yazar: BILAL HUSSAIN MOTLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE NAİME GEDİK KAPANCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Candida,“beyaz”anlamına gelen Latince candid kelimesinden türetilmiştir. Candida sporları bir İstilacı hale gelen, ortak, zararlı olmayan bir dimorfik mantar türü. bir olduğunda çevrede bozulma ve patojenik psödo-hifa floranın veya konakçının dengesi zayıflatma. Çayın dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olduğu bildiriliyor Çin'de. Yeşil çay antifungal bir özelliğe sahiptir. Düşük bir fitokimyasal olan kurkumin Moleküler ağırlıklı polifenolik, Curcuma longa bitkisinin köksapından üretilir. (sıklıkla zerdeçal olarak anılır). Kurkumin birçok ilaçta ve gıda katkı maddelerinde kullanılmıştır. zamanın şafağı, özellikle Asya ülkelerinde. Aynı zamanda bir çok yerde ilaç olarak kullanılmıştır. çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde olağanüstü etkinliği nedeniyle durumlar inflamatuar hastalıklar. Amaç: Çalışmamız yeşil çayın sinerjik etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. ve antifungal olarak oral kandidaya karşı kurkumin. Yöntemler: Candida Sakarya Üniversitesi (Robin) Berkhout Atcc 10231c strian'dan alınmıştır. Candida'nın multiely örneği ve 24 saat boyunca büyüttü. Yeşil çay özütü daha sonra farklı yöntemlerle seyreltilir. %100, %50, %25 ve %12,5 konsantrasyonları Kur kimyon için aynı seyreltmede ancak etanol ile. Bir üçüncü Kurkumin ve yeşil çaydan oluşan solüsyon, 20 mg yeşil çay ve kurkumin ile 200 um ikisi için etanol. Bulanıklık yöntemiyle bir candida alıp 2ml saline ekliyoruz ve McFarland kullanılarak ölçülen bulanıklık 0,5 olmalıdır. Sonuçlar: Bu araştırma, bir 2021'de oral Candida albicans'lı tek hasta. Soğuk distal suda, kayda değer bir inhibitör yok zon Camellia sinensis'in herhangi bir konsantrasyonunda görüldü. Bununla birlikte, yüksek derecede önemli bir inhibitör %100 kamelya sinensis konsantrasyonları ile ilişkili bölge kamelya kaynatıldıktan sonra tespit edildi sinensis distal suda 3 dakika. Curcumin'e karşı önemli bir antifungal etkiye sahiptir. Çeşitli dozlarda ve inhibitör bölgelerde Candida albicans. Kurkumin ve yeşil çay incelendi, ve önemli bir engelleyici etki bulunmadı. Yüksek konsantrasyonda, karışımı kaynattıktan sonra 3 dakika, inhibitör bölgede önemli bir artış gösterir. Yeşil çay için MIC'imiz söylendi. 1/8 ve MFC 1/2, kurkumin için MIC'imiz 1/4 ve MFC 1/4, hem yeşil çay hem de kurkumin kombinasyonu 1/8 ve MFC 1/4 idi. Sonuç: Kurkumin antifungal özelliklere sahiptir ve yeşil çayın antifungal özellikleri vardır. sıcak suda kaynatılır ve kurkumin ve yeşil çay karışımı kaynatıldıktan sonra mantar önleyici özelliklere sahiptir. çalışmamıza dayanmaktadır, ancak antifungal ajan olarak kullanımlarını kanıtlamak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır. tıpta kullanılacak.
Özet (Çeviri)
Candida is derived from the Latin word candid, which means“white.”Candida's spores are a commensal, non-harmful type of a dimorphic fungus that becomes invasive. when there is a disruption in the environment, and pathogenic pseudo-hyphaethe balance of flora or the host's debilitation. Tea is one of the most consumed beverages in the world is reported to have originated in China. Green tea possesses an antifungal property. Curcumin, a phytochemical with low molecular weight polyphenolic is produced by the rhizome of the Curcuma longa plant. (often referred to as turmeric). Curcumin has been utilized in many medicines and food additives from the dawn of time, mainly in Asian nations. It has also been utilized as a medication in numerous situations because of its exceptional effectiveness in the prevention and treatment of a variety of inflammatory diseases. Purpose: Our study aimed to evaluate the synergistic effect of green tea and curcumin against oral candida as antifungal. Mthods: Candida was acguired from Sakarya University, (Robin) Berkhout Atcc 10231c strian. Multiely sample of Candida and grew it for 24 Hours. Green tea extract then diluted by different concentrations 100%,50%,25% and 12.5 %For cur cumin same dilution but with ethanol. A third solution composed of curcumin and green tea, a 20 mg of green tea and curcumin with 200 um of ethanol for both of them. Turbidity method we take a candida and added to 2ml of saline and measured the turbidity using McFarland should be 0,5. Results: This research was conducted on a single patient with oral Candida albicans in 2021. In cold distal water, no appreciable inhibitory zone was seen in any concentration of Camellia sinensis. However, a high significant inhibitory zone associated with 100% camellia sinensis concentrations was identified after boiling camellia sinensis for 3 minutes in distal water. Curcumin has a substantial antifungal impact against Candida albicans at various doses and inhibitory zones. Curcumin and green tea were examined, and no substantial inhibitory impact was found. At high concertation, after boiling the mixture for 3 minutes, it shows a significant increase in the inhibitory zone.Our MIC for green tea was said to be 1/8 and MFC was 1/2, our MIC for curcumin was 1/4 and MFC was 1/4, our MIC for the combination of both green tea and curcumin was 1/8 and MFC was 1/4. Conclusion: Curcumin has antifungal properties, and green tea has antifungal properties after boiling in hot water, and a mixture of curcumin and green tea has antifungal properties after boiling based on our study but future studies are required in order to prove their use as an antifungal agent to be used in medicine.