Sulh sözleşmesi
Settlement agreement
- Tez No: 770213
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Çalışmada maddi hukuk bakımından ele alınan sulh sözleşmesi, bireylerin karşılıklı olarak fedakârlıklarda bulunmak suretiyle aralarında hâlihazırda mevcut bir hukuki ilişkiden kaynaklanan uyuşmazlığı veya belirsizliği aşarak hukuki barış sağlamaya yönelik iradelerini ortaya koydukları bir hukuki işlemdir. Sulh sözleşmesi, medeni yargılama hukukunda da mahkeme içi sulh görünümünde uygulama alanı bulmakta ve davaya son veren taraf işlemleri arasında sınıflandırılmaktadır. Taraflar arasında hukuki müzakere zemininde iletişim ve sözleşme serbestisi prensibine dayanılarak meydana getirilen sulh sözleşmesi, mahkemelerin iş yükünü azaltarak, zamanın ve kaynakların gerek bireysel gerek toplumsal düzeyde ekonomik kullanımını sağlamaktadır. Ayrıca uyuşmazlıkların sulh olma yoluyla sona erdirilmesi, alışveriş hayatını dinamiklerine uygun yaratıcı ve güncel hukuki çözümlere olanak vermekte ve kişiler arasındaki uyuşmazlıkların uygarca ve gizlilik içinde bertaraf edilebilmesini kolaylaştıran bir hukuki çare olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Settlement agreement, which is discussed herein in terms of substantive law, is a legal transaction in which individuals, by making mutual sacrifices, reveal their will to achieve legal peace by overcoming conflict or uncertainty arising from an existing legal relationship between them. Settlement agreement also finds an application area in civil procedure with the appearance of in-court settlement and is classified among the proceedings of parties terminating the case. The settlement agreement, which is formed on the basis of the principle of communication between parties through legal negotiation and freedom of contract, reduces the workload of courts and ensures the economic use of time and resources, both at individual and social level. In addition, settlement of disputes through settlement agreement allows creative and up-to-date legal solutions in line with the dynamics of business interactions and stands out as a legal remedy that facilitates civilised and confidential settlement of disputes.