Yapay zeka proje maliyetlerinin Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği, Vergi Mevzuatı ve Türkiye Muhasebe / Finansal Raporlama Standartlarına göre muhasebeleştirilmesi
Accounting artificial intelligence project costs according to Accounting System Application General Communique, Tax Legislation and Turkey Accounting / Financial Reporting Standards
  1. Tez No: 770256
  2. Yazar: KADİR GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Dijitalleşmenin ve teknoloji kullanımının yaygınlaşması hayatın her alanını etkilemiştir. Sosyal hayattan iş hayatına, eğitimden sağlığa birçok alanda teknoloji tabanlı araçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bu teknolojik araçların hareket ve analiz yeteneği, yazılım kodları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Geliştirilen yazılım kodları sayesinde akıllı sistemler kurulmaya başlanmıştır. Akıllı sistemler, insan zekası taklit edilerek yapay zeka sistemleri inşa edilmiştir. Yapay zeka sistemleri vasıtasıyla, birçok işlem ve analiz otomatikleşen sistemler sayesinde sonuçlandırılmaktadır. Yapay zeka ve yazılım sektörü diğer sektörleri besleyen önemli bir iş alanı olarak öne çıkmıştır. Ülkeler ve devletler yapay zeka ve yazılım sektörünün geliştirilmesi için önemli destek ve teşvikler sağlamaya başlamıştır. Böylece hem ekonomi açısından hem de hukuk açısından önemli gelişmeler olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'de yapay zeka ve yazılım faaliyetlerine devlet tarafından sağlanan vergisel teşviklerin işletmelere ve yapay zeka projelerine katkıları incelenmiştir. Türkiye'de teknoloji geliştirme bölgeleri ve araştırma geliştirme merkezlerinde geliştirilen ve üretilen yapay zeka ve yazılım projelerine ilişkin maliyetlerin, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ve Vergi Mevzuatına göre muhasebe kayıtlarının, Türkiye Muhasebe / Finansal Raporlama Standartlarına göre muhasebe kayıtlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of digitalization and technology has affected every aspect of life. Technology-based tools are widely used in many areas from social life to business life, from education to health. The movement and analysis ability of all these technological tools is realized through software codes. Thanks to the developed software codes, smart systems have started to be established. Intelligent systems, artificial intelligence systems are built by imitating human intelligence. By means of artificial intelligence systems, many processes and analyzes are finalized by automated systems. Artificial intelligence and software sector has come to the fore as an important business area that feeds other sectors. Countries and states have started to provide significant support and incentives for the development of artificial intelligence and software industry. Thus, there have been important developments both in terms of economy and law. In this study, the contributions of the tax incentives provided by the state to artificial intelligence and software activities in Turkey to companies and artificial intelligence projects were examined. The costs of artificial intelligence and software projects developed and produced in technology development zones and research and development centers in Turkey, accounting records according to the accounting system implementation general communiqué and tax legislation, and accounting records according to Turkish accounting and financial reporting standards have been examined comparatively.