Bilgisayar yardımı ile kanalizasyon şebekelerinin hidrolik tasarımı
Computer aided design of sewage systems
  1. Tez No: 77026
  2. Yazar: COLPON MAKEEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pis su kanallarının hidrolik hesabı projelendirmenin çok Önemli aşamalarından birisidir. Hidrolik hesabın elde yapılması uzun zaman almakta, hata yapma oranı da daha yüksek olmaktadır. Bu hesabın hatasız ve kısa zamanda yapılması arzu edilir. Bu çalışmada pis su kanallarının projelendirilmesi ve hidrolik hesapların yapılması için genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yapılmış olan program, uzaklaştırılacak olan su miktarını hesaplamakta ve bu miktar göz önüne alınarak boru çapı ve eğimi seçilmekte, ayrıca döşeme derinliği hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The hydraulic computation of the waste water networks is one of the most important stage of the sewage project. Hand calculating of the hydraulic computation takes more time and its ability of making mistakes is very high. It is needed to be calculated in short time. In this study a computer program is developed for the design of waste water networks and its hydraulic computation. The program which is developed in this study, computes quantity of the waste water and based on this quantity, diameter and slope of the pipes are selected and flooring depth is computed.