Samsun ili buğday ekim alanlarında önemli zararlara neden olan kokarot (Bifora radians bieb.) ve yapışkanotu (Galium aparine L.)'nun ekonomik zarar eşiklerinin ve bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 77027
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Orta Karadeniz Bölgesi buğday ekim alanlarında önemli geniş yapraklı yabancı otlardan olan Galium aparine L. ve Bifora radians Bieb. 'm bazı biyolojik özellikleri ve ekonomik zarar eşikleri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Galium aparine L. ve Bifora radians Bieb. 'in buğday ekim alanlarında 2,4-D etkili maddeli herbisitlerin uzun yıllar kullanılması ve diğer türlerin kontrol edilmesi sonucu önemli türler haline geldiği ve yoğunluklarının artış trendinde olduğu saptanmıştır. Ekonomik zarar eşiği ile ilgili yapılan çalışmalarda, Galium aparine L.'nın ekonomik zarar eşiği seçilen herbisitin kullanımına bağlı olarak 0.5-1.2 bitki/m2, Bifora radians Bieb. 'm ise 2-3 bitki/m2 arasında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Galium aparine L.'nın Bifora radians Bieb.'a göre iki kat daha fazla rekabet yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Some biological aspects and the economic threshold levels of Galium aparine L. and Bifora radians Bieb. which are to be known among important dicotyledonous weeds in wheat grown areas of Samsun province were investigated. Galium aparine L. and Bifora radians Bieb. became important weed species due to intensive application of herbicides with 2,4-D active ingredients which do not effect those weeds and control effectively other weeds in the region their population densities tends to increase. It was determined that the economic thresholds of Galium aparine L. 0.5-1.2 plant/m2 and Bifora radians Bieb. were 2-3 plant/m2, respectively, depending on the type of herbicides used. Also, Galium aparine L. was found to be two times more competitive than Bifora radians Bieb.