Gebelikte geçirilen COVID-19 hastalığının termde doğum ağırlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
COVID-19 disease in pregnancy evaluation of the effect on birth weight at the term
- Tez No: 770269
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAYOĞLU TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: COVID-19 son yıllarda gerek ekonomik, sosyal, kültürel ve daha birçok alanda yaşamımız üzerine etki etmiştir. Bunun yanında insan bedeninde de nörolojik, kardiyovasküler, gastrointestinal, üriner, hematolojik, endokrin vb. birçok sistem üzerinde uzun ve kısa dönemde etkileri olmuştur. Bu sistemlerden biri olarak gebelik fizyolojisi üzerinde etki edebileceği düşünüldüğünde bu alan araştırmaya açıktır. Özellikle gebelerdeki mekanik, fizyolojik ve immünolojik değişiklikler gebelik sırasında COVID-19'un duyarlılığını ve ciddiyetini etkilemektedir. Çalışmamızda COVID-19'un maternal ve fetal etkilerini incelemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde 01.05.2020 ile 30.04.2022 tarihleri arasında doğum yapan gebeler üzerinde yürütülen retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Gebelik sürecinde COVID 19 geçiren ve 37. gebelik haftası ve üzerinde doğum yapan gebelerin yenidoğanlarının doğum ağırlıkları kaydedildi. İntrauterin gelişme geriliğine neden olabilecek kronik hastalıklara sahip gebeler çalışma dışı bırakıldı. Benzer yaş ve gebelik haftasına sahip COVID-19 geçirmemiş gebe kadınlar kontrol kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma ve kontrol grupları karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma grubumuz 239 COVID-19 geçiren gebe kadından ve 239 kontrol grubunda oluşmaktadır. Gruplar karşılaştırıldığında düşük doğum ağırlığına sahip (10 persentilden küçük) yenidoğan sayısı çalışma grubunda 14 (%5,9), kontrol grubunda ise 2 (%0,9) olarak saptanmıştır (p=0,002). Ortalama doğum ağırlığı; tüm grupta 3392,5±386,6 gr iken, çalışma grubunda 3329,4±409,3 gr, kontrol grubunda ise 3455,7±352,0 gr olarak belirlenmiş.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: COVID-19 is in more of our living space in terms of economic, social, life. In addition, it has not been used in humans, gastrointestinal, urinary, hematological, endocrine and so on. There have been long- and short-term effects on the system. Considering this system, its impact on physiology is considered as one of these areas. In the future and scientific education process, especially in pregnant women, to improve the future and thinking of COVID-19. In our study, we aimed to evaluate the maternal and fetal evaluation of COVID-19. MATERIAL AND METHODS: Our study is a retrospective cohort study conducted on pregnant women who gave birth between 01.05.2020 and 30.04.2022 in the Department of Obstetrics and Gynecology of the University of Health Sciences Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. The birth weights of the newborns of the pregnant women who had COVID 19 during pregnancy and gave birth at 37 weeks of gestation and above were recorded. Pregnant women with chronic diseases that may cause intrauterine growth retardation were excluded from the study. Pregnant women of similar age and gestational age who did not have COVID-19 were determined as the control group. Study and control groups were compared. RESULTS: Our study group consists of 239 pregnant women with COVID-19 and 239 control groups. When the groups were compared, the number of newborns with low birth weight (less than the 10th percentile) was 14 (5.9%) in the study group and 2 (0.9%) in the control group (p=0.002). Average birth weight; While it was 3392.5±386.6 g in the whole group, it was determined as 3329.4±409.3 g in the study group and 3455.7±352.0 g in the control group.