Metal malzemeler ile oluşturulan sanatsal dokumalarda deneysel yaklaşımlar
Experimental approaches in artistic weavings created with metal materials
- Tez No: 770272
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Dokuma eylemi, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve yeni malzeme olanakları ile sanatçıların kendini ifade etmek için kullandığı bir araca dönüşmüştür. Sanayi Devriminden önce ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılan dokumalar, Arts and Craft akımı ve Bauhaus ekolü ile tekstil sanatçılarının deneysel yöntemler ile yeni yüzeyler ve biçimler oluşturdukları sanatsal objeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında geleneksel dokuma teknikleri ve özgün dokuma tekniklerinin metal malzemeler ile birlikte kullanılarak yenilikçi sanatsal dokumalar elde edilmesi hedeflenmiştir. Dokuma eyleminin değişken öğeleri deneysel çalışma yönteminin olanaklarıyla bütünleştirerek hacimli ve farklı yüzeyler, rölyef etkiler ele alınmıştır. Yapılan çalışma, Metal Malzemeler İle Oluşturulan Sanatsal Dokumalar ve Metal Malzemeler İle Deneysel Dokumalar Ve Uygulama Çalışmaları adı altında iki ana bölümden oluşmaktadır.“Metal Malzemeler İle Oluşturulan Sanatsal Dokumalar”başlıklı birinci bölüm; başlıklı“Sanatsal Dokumalar, Dokuma Eyleminde Deneysellik ve Metal Malzemeler İle Oluşturulan Sanatsal Dokumalar”alt başlıklarından meydana gelmektedir. Birinci bölümde, sanatsal bir ifade aracı olarak dokuma eyleminin kullanımı ve Bauhaus„un dokuma alanına getirdiği deneysel yaklaşım anlayışı, Dokuma eyleminde deneysellik kavramı ve metal malzemeler ile sanatsal dokumalar yapan sanatçılar incelenip ele alınmıştır.“Metal Malzemeler İle Deneysel Dokumalar Ve Uygulama Çalışmaları”başlıklı İkinci bölüm;“Metal Malzemeler Kullanılarak Üretilen Deneysel Dokumalarda Malzeme, Yöntem ve Teknik ve Üretilen Deneysel Dokuma Çalışmalarının Teknik Ve Tasarım Kapsamında Değerlendirilmesi”alt başlıklarından meydana gelmektedir. İkinci Bölümde, 24 çerçeveli el tezgahında 17 sanatsal dokuma çalışması yapılmış ve bu çalışmaların teknik ve tasarım kapsamında değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weaving, nowadays with the technological advances and the resources of new materials, has turned into a tool of self-expression for the artists. Before the industrial revolution, woven textiles were produced to meet the needs of people, with the Arts and Crafts movement and Bauhaus school, the textile artists created artistic objects with new surfaces and forms using experimental methods. In the study of this thesis, the aim is to create innovative woven textiles using traditional weaving techniques combined with original weaving techniques utilizing metal materials. By integrating the possibilities of experimental work methods to the variable elements of weaving, dimensional and various surfaces and relief surfaces have been presented and discussed. This study consists of two main parts: Artistic Weavings Created with Metal Materials and Experimental Weavings and Application Studies using Metal Materials. The first chapter titled“Artistic Weavings Created with Metal Materials”includes sub-titles“Artistic Woven Textiles and Experimental Working Method in Weaving and Artistic Weavings Created with Metal Materials”. The following topics are examined and discussed in the first chapter: (1) Use of the act of weaving as an artistic expression tool and the experimental approach that Bauhaus brought to the field of weaving, (2) concept of experimentation in the act of weaving, and (3) textile artists who create woven textiles as an art with metal materials. The second chapter titled“Experimental Weavings and Application Studies with Metal Materials”includes sub-headings of“Material, Method and Technique in Experimental Weaving Produced Using Metal Materials”and“Evaluation of Produced Experimental Weaving Studies for Technique and Design concepts”. In the second chapter 17 artistic woven pieces were produced on 24 frame hand loom and these works were evaluated within the respect to technique and design.