Tarihsel arkaplan ışığında Türkiye ile Norveç arasındaki ekonomik ilişkilerin mevcut durumu ve potansiyeli
The current situation and the potential economic relations between Norway and Turkey in the ligth of historical background
- Tez No: 770273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ilk olarak insani gelişmişlik endeksinde Norveç'in birinci sırada yer aldığının görülmesiyle, nedenleri anlaşılmaya çalışılarak başlamıştır. İnsani gelişmişlik düzeyinin pek çok faktörü olmakla birlikte, ekonomik refaha nasıl ulaşıldığı ve bu rafehın hangi yöntemlerle korunduğu, Türkiye açısından Norveç ile olan ekonomik ilişkilerimizin gelişiminin Türkiye'ye nasıl katkı sağlayabileceği ve Türkiye'nin ikili ekonomik ilişkilere hangi katma değerleri sağlayabileceği sektörel bazda incelenmiştir. Çalışmanın amacı daha önce kapsamlı bir çalışma yapılmamış olan Türkiye ile Norveç'in 1928 yılı itibariyle ikili ekonomik ilişkilerinin arkaplanını oluşturduktan sonra güncel ekonomik ilişkileri incelemek ve ikili ekonomik ilişkilerimizde bir potansiyel olup olmadığını, varsa hangi alanlarda olabileceğini araştırmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kısaca Norveç tarihi ele alınmış, ikinci bölümde Türkiye-Norveç ikili ekonomik ilişkilerinin tarihsel arkaplanı belgelerle incelenmiş,üçüncü bölümde güncel ekonomik ilişkilerimize değinilmiş ve dördüncü bölümde de Türkiye ile Norveç'in ekonomik ilişkilerinde potansiyel mevcut olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. İncelemeler sonucunda karşılıklı ekonomik ilişkilerimizde özellikle bazı sektörlerde büyük potansiyel bulunduğu; bununla beraber her iki ülkenin halihazırda işbirliği içinde bulundukları ülkeler ve ülke topluluklarıyla olan ikili ilişkilerinin zaman zaman Türkiye-Norveç ekonomik ilişkilerinin potansiyelini engelleyici etki yapabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study first started by trying to understand the reasons, with the fact that Norway is in the first place in the human development index. Although there are many factors of the level of human development, how the economic welfare is achieved and the methods by which this wealth is maintained, how the development of our economic relations with Norway can contribute to our country from Turkey's perspective, and what added value Turkey can provide to bilateral economic relations are examined on a sectoral basis. The aim of our study is to examine the current economic relations after establishing the background of bilateral economic relations between Turkey and Norway as of 1928 and to investigate whether there is a potential in our bilateral economic relations, and if so, in which areas. Our study consists of four parts. In the first part, the history of Norway was briefly discussed, in the second part, the historical background of the bilateral economic relations between Turkey and Norway was examined with documents, in the third part, our current economic relations were mentioned, and in the fourth part, it was tried to understand whether there is a potential in the economic relations of Turkey and Norway. As a result of the examinations, it has been determined that there is great potential in our mutual economic relations, especially in some sectors; However, it has been observed that the bilateral relations of both countries with the countries and country communities with which they are currently cooperating can have a hindering effect on the potential of Turkey-Norway economic relations from time to time.