Ahşap yapıların tarihsel gelişimi, günümüzdeki yeri ve analiz yöntemleri
Historical development of timber structures, it's present and the analysis methods
  1. Tez No: 770274
  2. Yazar: HÜSEYİN KÜRŞAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ahşap doğal bir yapı malzemesi olarak tarihin ilk anlarından günümüze kadar inşa etmek amacıyla çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Ahşabı inşaat tarihçesinde ayrı bir yere koyan gerekçeler ahşabın doğasında barınmaktadır. Yoğunluğuna oranla taşıma gücünün fazla olması, kolaylıkla temin edilebilmesi ve kolay işlenerek yapı elemanları oluşturulabilmesi onu alternatiflerinden farklı bir yere koymaktadır. Endüstri devrimine kadar sıklıkla tercih edilen ahşap betonarme ve çelik inşaat yöntemlerinin geliştirilmesi ile popülerliğini yitirse de günümüzün tasarım gereksinimlerinden olan sürdürülebilirlik, çevreye duyarlılık gibi ihtiyaçlar sebebiyle yeniden tercih edilmeye başlanmıştır. Tez çalışması kapsamında ahşap ve ahşap yapıların tarihsel gelişimi irdelenerek günümüzdeki yeri vurgulanmıştır. Ahşap yapıların çeşitliliği ve tasarım gereksinimleri üzerinde durularak güncel yönetmelik ve standartlardaki yeri incelenmiştir. Ahşap yapıların modelleme ve analiz yöntemleri açıklanarak yöntemler için beş yeni kategori önerilmiştir. Önerilen modellerin yeterliliği ve kullanılabilirliğini incelemek üzere literatürde mevcut olan bir deneysel çalışma referans alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları ile deney sonuçları kıyaslanarak ahşabın analiz ve modelleme yöntemleri üzerine irdelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a natural building material, timber has been used in various ways to build from the first moments of history to the present days. The reasons that put timber in a special place in the construction history are in the nature of the timber. The fact that it has a higher bearing capacity compared to its density, that it can be easily supplied and that it can be easily processed to create building elements puts it in a different place from its alternatives. Although it lost its popularity with the development of reinforced concrete and steel construction methods; timber, which were frequently preffered until the industrial revolution, has started to be preferred again due to needs such as sustainability and environmental awareness, which are today's design requirments. Within the scope of the thesis, the historical development of timber and timber structures was examined and their place in today was emphasized. By emphasizing the diversity and design requirements of timber structures, their place in current regulations and standards was examined. Modeling and analysis methods of timber structures were explained and five new categories were proposed for the methods. In order to examine the adequacy and usability of the proposed models, analyzes were carried out with reference to an experimental study available in the literature. By comparing the analysis results with the experimental results, the analysis and modeling methods of timber were examined.