Çeçen sorununun terörizme evrilme süreci ve Rusya Federasyonu'nun Çeçen politikası
The process of evolution of Chechen's problem to terrorism and Chechen policy of the Russian Federation
- Tez No: 770288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE İREM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Geçmişten günümüze Rus-Çeçen ilişkileri incelendiğinde, Çarlık Rusya'dan başlayarak günümüz Rusya Federasyonu'na (RF) kadar devam etmekte olan bir çatışma ortamı görülmektedir. Bu çatışmaların temel kaynağı Çarlık Rusya döneminden itibaren yayılmacı ve saldırgan politikalara sahip olan Rusların, genelde Kuzey Kafkasya özelde Çeçenler üzerinde hakimiyet kurma isteğidir. Bu bağlamda Çarlık Rusya'nın başlattığı saldırılardan I. Çeçen Savaşı'nın bitimine kadar olan dönemde Ruslara karşı bağımsızlık kazanmak amacıyla mücadele eden Çeçenler, I. Çeçen Savaşı'nın ardından terörizmi oluşturan unsurları mücadelelerine dahil ederek, RF devlet başkanı Vladimir Putin'in Çeçen politikasını terörizm ile mücadele kapsamında değerlendirmesine ve bu politikaların“terörizm ile mücadelede genel politika seçenekleri”çerçevesinde şekillenmesine sebep olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
When the Russian-Chechen relations from the past to the present are examined, a conflict environment is seen starting from Tsarist Russia and continuing until today's Russian Federation (RF). The main source of these conflicts is the desire of the Russians, who have had expansionist and aggressive policies since the Tsarist Russia period, to dominate the North Caucasus in general and the Chechens in particular. In this context, Chechens, who struggled to gain independence against the Russians in the period from the attacks initiated by Tsarist Russia until the end of the I. Chechen War, included the elements that constitute terrorism in their struggle after the I. Chechen War and adopted the Chechen policy of RF President Vladimir Putin. They have been evaluated within the scope of combating terrorism and these policies have been shaped within the framework of“general policy options in the fight against terrorism”.