Rusya Federasyonu'nun Çeçenistan politikasının akıllı güç kavramı çerçevesinde analizi
The analysis of Chechnya policy of Russian Federation with the frame of smart power concept
  1. Tez No: 802925
  2. Yazar: ATAKAN PELİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası ilişkilerde tüm devletler varlığını sürdürebilmek ve küresel sistem içerisinde söz sahibi olabilmek için güç arayışı içine girmektedir. Devletler bu gücü hem bir ilişki türü, hem de uluslararası siyasetin temel gayesi olarak görmektedir. Güç kavramının uluslararası ilişkilerde devletlerin gerçekleştirmek istediği politikaların bir aracı olduğunu söyleyebiliriz. Güç, aynı zamanda ülkelerin hareket ve imkan kabiliyetiyle, ödül, ceza, ikna ve zorlayıcı yöntemler kullanarak karşı tarafta bulunan bir aktörün davranışlarını değiştirebilmesi olarak da değerlendirilmektedir. Bu bağlamda tezde ele alınan akıllı güç kavramı ise tüm güç unsurlarını göz önüne alarak bir güç envanteri oluşturmayı, daha sonra belirlenmiş olan hedefe göre farklı güçlerden birini ya da birden fazlasını, hedefin öngördüğü gereklilik oranıyla kullanmayı önermektedir. Kuzey Kafkasya, 16. yüzyıldan günümüze Rus kolonizasyon politikalarına maruz kalmıştır. Kuzey Kafkasya coğrafyasında bulunan Çeçenistan da bu kolonizasyon politikaları ile karşı karşıya kalmış ancak Ruslara karşı aralıklarla olmakla birlikte yaklaşık 500 yıllık bir bağımsızlık savaşı vermiştir. Ruslar Çeçenistan topraklarında hakimiyet sağlamak ve bu bölgedeki kendisine karşı tehdit içeren unsurların kontrolünü sağlamak amacıyla çeşitli politikalar izlemiştir. Bu politikalardan biri de Akıllı Güç kavramıdır. Bu çalışmada, günümüze kadar olan tarihi süreçte Rusya Federasyonu'nun Çeçenistan toprakları üzerinde izlediği stratejik hamlelerin Akıllı Güç kavramı üzerinden analizi yapılacaktır.“Rusya Federasyonu'nun Çeçenistan Politikasının Akıllı Güç Kavramı Çerçevesinde Analizi”başlıklı tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde; Akıllı Güç ve Akıllı Güç araçlarına, Propaganda, Dezenformasyon ve Psikolojik Savaş'a değinilmiştir. İkinci bölümde; Rusya Federasyonu dönemi ve öncesi, Çeçenistan Bağımsızlık Hareketi'nin Şeyh Mansur döneminden 1. Çeçen-Rus savaşı dönemine kadar olan tarihsel süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde 2. Çeçen-Rus savaşının dünya kamuoyunda Çeçenistan bağımsızlık hareketine etkisi, Kadirovlar dönemi ve Kafkasya Emirliği dönemi ele alınmıştır. Son bölümde, savaşın sonuçları ve Rusya'nın Çeçen bağımsızlık hareketine yönelik dezenformasyon politikasında Akıllı Güç Kullanımı, Çeçenlerin, RF ve Ukrayna savaşı ile Ortadoğu'daki silahlı yapılara katılmasının uluslararası güvenliğe etkileri ve RF'nin, Ukrayna savaşı ile bölgeye gelen bağımsızlık yanlısı Çeçen savaşçıların, Çeçenistanda tekrar bir bağımsızlık savaşına hazırlık süreci olabilecek davranışlarının RF tarafından nasıl karşılandığı, Rusya'nın hali hazırda hakim olduğu statükoyu sürdürmek için kullandığı yöntemlere değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise Çeçenistan ve RF sorununun arka planı incelenmiş olup Akıllı Güç kavramı çerçevesinde değerlendirmesi yapılarak bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In international relations, all states are in search for power to continue their existence and to have a voice in global system. The states see this power as both a kind of relation and a main goal of international diplomacy. It might be said that the term of the power in international relations is a tool of policies which states would like to make. Power also might be considered as the ability of the states with their possibility and mobility to change the behaviours of an agent which is against them towards their own benefits by using award, punishment, persuasion and compulsive methods. In this respect, the concept of the power handled in the thesis suggests creating a power inventory regarding all power element, later on using one of the different powers or more according to specified target with the rate of necessity foreseen by the target. North Caucasia has been exposed to the Russian colonisation policies since 16th century until now. Chechenia which is located in the geography of North Caucasia has also come up against this colonisation policies, yet they have interruptedly fought for independence against Russians almost 500 years. Russians has been following various policies to rule over the Chechnya territory and to control threatening elements against themselves. One of these policies is Smart Power. In this paper, the strategic moves of the Russian Federation on the territory of Chechnya will be analyzed through the concept of Smart Power in the historical process up to the present. The thesis titled“The Analysis of Chechnya Policy of Russian Federation with the Frame of Smart Power Concept”consists of four main parts: In the first part, Smart Power and the means of the Smart Power, Propaganda, Disinformation and Psychological War are mentioned. In the second part, Russian Federeation term and beforehand, and the historical process from Sheikh Mansur term of Chechnya Independence Movement to the first Chechen-Russian war are handled. In the third part, the effect of the second Chechen-Russian War to Chechnya Independence movement in the world public opinion, the terms of Kadirovs and the term of Caucasia Emirate are discussed. In the last part, the consequences of the war, the utilization of Smart Power in Russian disinformation politics for Chechen independence movement, the effects of the RF and Ukraine war and its participation in the armed structures in the Middle East on international security and how the behavior of the pro-independence Chechen fighters who came to the region with the RF's Ukraine war in Chechnya, which could be a preparation process for an independence war, was welcomed by the Russian Federation, and the methods Russia uses to maintain the status quo it already dominates are mentioned. In the conclusion part, the background of Chechnya and the RF problem has been examined and it has been concluded by evaluating it within the framework of the concept of Smart Power.