Uluslararası terörizm: PKK örneği
International terrorism: PKK sample
- Tez No: 505385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Terörizm, on yıllardır çeşitli tanımları yapılmasına rağmen devlet politikaları ve çıkar çevrelerince aynı durumun farklı zamanlarda farklı şekillerde tasvir edilmesinden dolayı net kabul görmüş bir tanıma sahip olamamıştır. Bütün devletler için tarih boyunca tehdit oluşturmuş bir kavram iken, tehdidin büyüklüğü ve önemi dünya coğrafyasınca ancak 11 Eylül saldırıları sonrasında anlaşılmıştır. Türkiye, teröre karşı mücadele eden ve bu konuda en çok acı çeken ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada çok az ülke Türkiye kadar terör sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Göz ardı edilmemelidir ki, Türkiye'de terörizme karşı kazanılacak zafer, tüm dünyaya örnek olacak ve barış için en büyük bir adım teşkil edecektir. Bu çalışma, genelde dünya coğrafyasının büyük bir kısmının farklı sebep ve şekillerde de olsa maruz kaldığı terör ve terörizm kavramlarının tanımlanması ve terörizmin nedenleri, amaçları, özellikleri, çeşitleri ve terörün uluslararasılaşan boyutunu ele almış; özelde ise Türkiye'nin de yıllardır maruz kaldığı PKK Terör Örgütü'nün örgüt yapısı, ideolojisi, amaç-stratejisi, geçirdiği evreler incelenmiştir. Uluslararası boyut başlığı altında ise, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gibi uluslararası örgütlerin ve bazı ülkelerin yıllar itibariyle sergiledikleri PKK politikaları ve tutumları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although terrorism is defined for dozen of years in various ways it has not a clear definition acceptable due to it is described in different ways in different times by state policies and interest groups. While it is a concept posing a challenge for states it has been well undersood by the world after 11 September events. Turkey is a state who struggled with terrorism and felt pain in the world. There is no country in the world who suffered from terrorism as much as Turkey. It must be remembered that victory against terrorism will be a sample for all countries in the world and it will be the greatest step in the way of peace. This study deals with the definition of terrorism which major part of the world is subjected to with different reasons and reasons, aims, properties, types and the international dimension of the terror in particular PKK terror group to which Turkey is subjected to for years, with its structure, ideology, strategical aim and the steps of the event. In the international dimension title, policies and manners that is exposed by the United Nations (UN), the European Union (EU), international organisations such as Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and European Court of Human Rights (ECHR), as well as some countries against PKK policies.