Adli bilimlerde doğrulama yanlılığı
Confirmation bias in forensic science
  1. Tez No: 770328
  2. Yazar: BAHİRE GÜLENAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Masum insanların işlemedikleri suçlardan mahkûm edildiği birçok vakanın mevcut olduğu günümüzde bu yanlış mahkumiyetlerin bazılarının adli bilimlerde meydana gelen doğrulama yanlılığından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Bu tezi yazarken bu hataların neden, nereden ve nasıl kaynaklandığını açıklamayı, doğrulama yanlılığının ne olduğunu hangi koşullarda meydana gelebileceğini. Bu konu üzerine yapılmış araştırma ve çalışmaların sonuçlarının ne olduğunu. Dünya çapında bu konunun ne tür sorunlara sebep olduğuna dikkat çekmeye çalıştım. Aynı zamanda adli bilimlerde meydana gelen doğrulama yanlılığına dikkat çekerek, bunları tanımlamak ve yaşanmış örnekleri anlatarak olası doğrulama önyargılarının önüne nasıl geçebileceğimizi anlatmaya çalıştım. Buna bağlı olarak bu tezle birlikte sorunu tanımlarken bir yandan da yurt dışında tartışılmış ve uygulamaya geçmiş önerileri burada sunmaya çalıştım. Bu araştırma süresince özellikle batıda bu konu üzerine yapılmış araştırmaları, yayımlanmış makaleleri, kitapları ve yayınları okuyup dilimize çevirdim. Bu konu ile söylenebilecek en önemli şey, Doğrulama Yanlılığını dikkate almayıp bir şekilde bağışıklığımız olduğu yanılgısına kapılırsak adalet sisteminin belki de en önemli ayağı olan adli bilimleri sakat bırakacağımızdır. Adalet sisteminin bel bağladığı ve sorulara objektif cevap bulması beklenen adli bilimleri olası tüm hatalardan uzak tutmalıyız ki geriye kalan adalet mekanizması tam çalışabilsin.
Özet (Çeviri)
Nowadays we are witnessing people getting convicted crimes that they haven't commit. When we look at these convictions, we can see some of them caused by Confirmation bias in forensic sciences. While I wrote this thesis, I tried to look for common causes for these mistakes, I tried to explain how, why and where it occurs. What is Confirmation bias and which conditions it occurs? I tried to explain the experiments that happened in west countries and their conclusion. How Confirmation bias affected the world. Furthermore, I tried to explain common causes of confirmation bias in forensic science and how we can prevent it happening. While studying this subject I researched about confirmation bias, I have read books and research papers and tried to translate them into our language. The most important thing that I have learned about confirmation bias is that it is a human condition, our brain is conditioned to find solutions, shortcuts and make conclusions based on our experience and if we think we are immune to it, if we believe we can overcome it by our self and/or if we believe our education is somehow protecting us from it, we would be mistaken and we would cripple the most important leg of justice system. Justice system needs forensic science to answer questions in nonbiased condition. We must find ways to help forensic science stay out of mistakes so the justice system can work properly.