Türkiye'deki güneş, hidroelektrik ve jeotermal enerji alanında tescillenmiş ulusal patent ve faydalı modellerin incelenmesi
Investigation of registered national patents and utility models in the field of solar, hydroelectric and geothermal energy in Turkey
  1. Tez No: 770331
  2. Yazar: MUAMMER CAN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Temiz bir enerji kaynağı denildiğinde akla, düşük veya sıfır karbon ve sera emisyonu gelir. Fosil yakıtlar ise, küresel ısınmaya neden olur ve iklim değişikliği ile hava kalitesini bozan sera gazı ve karbondioksit yayarlar. Yenilenebilir enerji ise, çevreye zehirli gaz yaymaz ve bu nedenle doğanın korunmasında önemli bir rol oynar. Yenilenebilir enerji, özellikle gelişmemiş ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşımaları için oldukça önemlidir ve böylece bu ülkelerin dışa bağımlılıklarının azalmasını sağlar. Ayrıca enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini ve sürdürülebilir enerji kullanımının sağlanmasını sağlar. Bugün tüm Dünya'da tüketilen enerji miktarının beşte biri, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanır. Günümüz dünyasında ise fosil yakıtlara olan bağımlılık oldukça fazladır ancak teknoloji geliştikçe yenilenebilir enerjinin kullanım oranı da artmaktadır. Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş, hidroelektrik ve jeotermal enerji ile ilgili ülkemizde tescillenmiş ulusal patent ve faydalı modellerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu alanda ulusal olarak alınmış ve patentler ve yenilikler araştırılarak patent amacı, hedefleri, kişi ve tüzel alan ile ilgili olup olmadığı incelenerek raporlanması hedeflenmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak yenilenebilir enerji alanındaki yeniliklerin hangi yönde ve amaçta olduğu ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When it comes to a clean energy source, low or zero carbon and greenhouse emissions come to mind. Fossil fuels, on the other hand, cause global warming and emit greenhouse gases and carbon dioxide, which deteriorate air quality with climate change. Renewable energy, on the other hand, does not emit toxic gases into the environment and therefore plays an important role in the protection of nature. Renewable energy is very important especially for underdeveloped countries to meet their energy needs, thus reducing the dependence of these countries on foreign sources. It also ensures the diversification of energy resources and the provision of sustainable energy use. One-fifth of the energy consumed in the world today comes from renewable energy sources. In today's world, dependence on fossil fuels is quite high, but as technology develops, the rate of use of renewable energy is increasing.In this thesis, it is aimed to examine the national patents and utility models registered in our country related to solar, hydroelectric and geothermal energy, which are renewable energy sources. Patents and innovations received nationally in this area are investigated and it is aimed to report the purpose, objectives, whether it is related to the person and legal field or not. Unlike other studies, the direction and purpose of the innovations in the field of renewable energy were examined separately.