Kılavuz kaptanların transfer sürecine ait operasyonel risklerin değerlendirilmesi
Assessment of the operational risks of the marine pilot transfer process
- Tez No: 770330
- Danışmanlar: PROF. MUHAMMET BORAN, PROF. DR. ÖZKAN UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada kılavuz kaptan transfer kazalarında baskın faktörler olan insan ve organizasyon faktörlerinin sistematik bir şekilde belirlenmesi, insan hatası olasılıklarının analiz edilmesi ve transfer sürecinin risk değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, insan hatalarının analizinde gizli ve aktif kusurlar olarak birbirini tamamlayan İnsan Faktörleri Analizi ve Sınıflandırma Sistemi (HFACS) kullanılmıştır. Ayrıca belirlenen insan hatalarının olasılıklarını ve bu hataları tetikleyen performas belirleyici faktörleri ortaya çıkarmak için Başarı Olabilirlik İndeksi (SLIM) kullanılmıştır. Kılavuz kaptan transferindeki insan hatası olasılıkları uzman görüşleri alınarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın hedefi kılavuz kaptan transfer operasyonları riskini azaltmak için insan hatalarını ve olasılıklarını tespit etmektir. Risk değerlendirmesi kısmında kılavuz kaptan transferlerini içeren mevcut kaza raporlarından birliktelik kural madenciliği (ARM) metodu ile anlamlı kurallar ve örüntüler ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın en son aşamasında kılavuz kaptan transfer sürecinde insan hatalarının kazadaki etkilerini ortaya çıkarmak için Bayes ağları yardımı ile modelleme yapılmıştır. Çalışmanın çıktıları ile kılavuz kaptan transfer operasyonundaki muhtemel can kaybı ve yaralanma risklerinin önüne geçilmesi, bu doğrultuda deniz emniyetinin sürdürülebilirliği ve daha emniyetli çalışma ortamının sağlanması konusunda katkı konacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to systematically determine the human and organizational factors, which are the dominant factors in maritime pilot transfer accidents, and to analyze the human error possibilities to assessment the risk of the maritime pilot transfer process. In this context, Human Factors Analysis and Classification System (HFACS) was used in the analysis of human errors, which complement each other as latent and active defects. In addition, the Success Likelihood Method (SLIM) method was used to reveal the probabilities of determined human errors and the performance determining factors that trigger these errors. The probabilities of human error in the transfer of the maritime pilot were calculated by expert opinions. The aim of this study is to detect human errors and possibilities to reduce the risk of maritime pilot transfer operations. The risk assessment section, it is aimed to reveal meaningful rules in the data mining process with the association rule mining (ARM) method from the existing accident reports including the transfers of the maritime pilot. In the last stage of the study, modeling was done with the help of bayesian networks to reveal the effects of human errors on the accident during the transfer process from the maritime pilot. With the outputs of the study, the possible loss of life and injury consequences of the maritime pilots will be reduced, contributing to the sustainability of sea safety and ensuring that they work in a safer environment.