Türkiye'deki rüzgâr, biyokütle ve dalga-akıntı-gelgit enerjisi alanında tescillenmiş ulusal patent ve faydalı modellerin incelenmesi
Investigation of registered national patents and utility models in the field of wind, biomass and wave-flow-tide energy in Turkey
  1. Tez No: 770333
  2. Yazar: BEKİR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknoloji ile sanayinin gelişmesi ve nüfusun artmasıyla birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji ihtiyacı sürekli artmaktadır. Bu ihtiyacı büyük oranda karşılayan fosil bazlı enerji kaynaklarının azalması ve doğaya olan olumsuz etkileri sebebiyle, yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önemde artış yaşanmaktadır. Çalışmada yaşadığımız çevreye karşı daha duyarlı olan ve enerji alanında ithal bağımlılığını azaltacak yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr, biyokütle ve dalga-akıntı-gelgit enerjisi üzerinde durulmuştur. Rüzgâr, biyokütle ve dalga-akıntı-gelgit enerjisi alanında yaşanan teknolojik gelişmeleri tespit edebilmek amacıyla ülkemizde tescillenen patent ve faydalı modeller ile bilimsel yayınlar tezde incelenmiştir. Bu alanda çok sayıda patent ve faydalı modelin incelenmesi sonucunda görülmüştür ki teknolojinin gelişimi ve alınan her patent, çoğu zaman beraberinde, çözülmesi gereken yeni problemler ortaya çıkarmaktadır. Bu problemler ise yine, yeni patent ve faydalı model başvuruları ile çözülmektedir. Böylece teknolojik ilerleme, yeni buluşlar için fırsat oluşturmaktadır. Bu tez çalışması ile ülkemizde rüzgâr, biyokütle ve dalga-akıntı-gelgit enerjisi alanında tescillenmiş patent ve faydalı modellerin içeriklerinden ve istatistiklerinden yararlanarak en çok hangi problemlerin çözülmesi amacıyla teknik geliştirmelerin yapıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca en çok hangi konularda ARGE faaliyetlerine ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Böylece bu alanda fikri mülkiyet strateji ve politikalarının oluşturulması, geleceğe yönelik tahminlere ve piyasa araştırmalarına ışık tutulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the development of technology and industry and the increase in population, the need for energy is constantly increasing in our country as well as in the world. Due to the decrease in fossil-based energy sources that meet this need and their negative effects on nature, there is an increase in the importance given to renewable energy sources. In this study, wind, biomass and wave-flow-tidal energy, which are renewable energy sources that are more sensitive to the environment we live in and will reduce import dependency in the field of energy, are emphasized. In order to determine the technological developments in the field of wind, biomass and wave-flow-tidal energy, patents and utility models granted in our country and scientific publications were examined in the thesis. As a result of the examination of many patents and utility models in this field, it has been seen that the development of technology and each patent obtained often bring new problems to be solved. These problems, on the other hand, are solved with new patent and utility model applications. Thus, technological progress creates opportunities for new inventions. With this thesis, it has been determined that technical developments are made in order to solve the problems in which areas the most, by using the contents and statistics of the patents and utility models granted in the field of wind, biomass and wave-flow-tidal energy in our country. In addition, it has been determined in which subjects R&D activities are most needed. Thus, it is aimed to establish intellectual property strategies and policies in this field, to shed light on future forecasts and market research.