Bazı gri modellerin karşılaştırılması ve uygulamaları
Comparison and applications of some gray models
- Tez No: 770334
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS BİLGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gri modelleme teorisi zaman serilerinin tahminleri için son yıllarda tercih edilen matematiksel modellemelerden biridir. Az veri ile düşük hatalı tahminler yapabilmesi ve uygulanabilirliği basit olmasından dolayı giderek ilgi görmektedir. Bu çalışmada GM (1,1), NGM (1,1) ve TDPGM (1,1) modelleri kullanılarak Türkiye'nin 2011-2020 ye kadar olan sera gazı emisyon verileri kullanılarak 2021-2028 yılları için tahminler yapılmıştır. Ortalama mutlak yüzde hatası (MAPE) kesinliği değerlendirmek için tahmini değerleri gerçek değerlerle karşılaştırır. Türkiye'nin toplam sera gazı emisyon göstergesinin önümüzdeki 8 yıl içinde katlanarak artacağı değerlendiriliyor.
Özet (Çeviri)
Gray modeling theory is one of the preferred mathematical models for the predictions of time series in recent years. It is getting more and more attention due to its ability to make low-error predictions with little data and its simplicity in applicability. In this study, estimates were made for the years 2021-2028 using Turkey's greenhouse gas emission data from 2011 to 2020 with GM (1,1), NGM (1,1) and TDPGM (1,1). Mean absolute percentage error (MAPE) compares the actual values with forecasted values to evaluate the precision. It is evaluated that the total greenhouse gas emission indicator of Turkey will increase exponentially within next eight years.