Analysis and design of an intelligent controller for solar cells based on fpga and firefly algorithm
- Tez No: 770337
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVORK MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yenilenebilir güneş enerjisi, ekolojik ve ekonomik olarak faydalı olmasının yanı sıra dünyadaki enerji krizinin çözülmesine de yardımcı olabilir. 2017 yıl sonu itibarıyla toplam güneş enerjisi kurulu gücü miktarı 400 (GW)'a ulaşmıştır. Yenilenebilir enerji altyapısı ve dağıtımının yanı sıra izleme ve yönetim için bazı ihtiyaçların ana hatları bu projede belirtilmiştir. Bu tez, yenilenebilir enerji üretimi için tesislerin ve altyapıların yönetiminde kullanılacak bir Sanal Enerji Santrali tasarımı geliştirmek için yapılmıştır. Bu, farklı santrallerin üretimini ve enerji talebini etkileyebilecek çevresel koşulların gözden geçirilmesine ve birbiriyle ilişkilendirilmesine olanak sağlayacak, yüksek talep / düşük arz (çevre koşulları tarafından oluşturulan) gibi farklı senaryolarda simüle edilecek bir algoritmanın geliştirilmesini içerecektir. proje, bulanık mantık modellerinin yanı sıra doğrusal optimizasyon modellerini de kullanır. Bu modellerin her ikisi de Matlab platformunda oluşturulmuş ve bu projede kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable solar energy may also help solve the world's energy crisis in addition to being ecologically and economically beneficial. As of the end of 2017, the total amount of installed solar capacity has reached 400 (GW). Some of the needs for renewable energy infrastructure and distribution, as well as monitoring and administration, are outlined in this project. This thesis was made to develop a design for a Virtual Power Plant, which would be used for the administration of plants and infrastructures for the generation of renewable energies. This would include the development of an algorithm that would allow reviewing and interrelating environmental conditions that could affect the generation of different plants and energy demand, which would be simulated in different scenarios such as high demand / low supply (generated by environmental conditions), This project makes use of linear optimization models as well as fuzzy logic models. Both of these models are created on the Matlab platform and employed in this project.