Distance detection method based on pixel registration with image processing
Görüntü işleme ile piksel çakıştırmaya dayalı mesafe tespit yöntemi
- Tez No: 770349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde görüntü sensörleri (kameralar), görüntü analizi (sınıflandırma, bölütleme vb.) ve sentezi (nesne tespit, takip, mesafe tespiti vb.) için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmada lazer-metre, lidar-metre, radar ve benzeri endüstriyel amaçlar için kullanılabilecek, görüntü işleme tabanlı bir ölçüm cihazının (görüntü metre) geliştirilmesi için teorik temellerin atılması amaçlanmıştır. Bu amaçla literatürdeki görüntü işleme tabanlı mesafe tespit yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemlerde başarımı olumsuz etkileyen temel etkenler tespit edilip, bu etkenlerden etkilenmeyen yeni bir yöntem önerilmiştir. Öncelikle önerilen yöntemin teorik temelleri atılmıştır. Bu teorik temeller donanımsal ve yazılımsal bileşenlerden oluşturulmuştur. Çalışmada bu teorik temeller verilip, donanımsal ve yazılımsal bileşenlerin tasarımları yapılmıştır. Böylece, donanımsal ve yazılım bileşenlere sahip elektromekanik bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemde bir adet sabit, bir adet hareketli kamera kullanılmıştır. Hareketli kamera için 0.01mm/adım hassasiyette lineer motor ve 526.375 adım/devir hassasiyette çalışan açısal motor kullanılmıştır. Çalışmada 1-800 m arasında uzaklığa sahip hedefler için ölçümler gerçekleştirilmiştir. Total Station ile mm hassasiyette ölçülen hedef noktalar referans olarak kabul edilmiştir. İkinci bir ölçüm cihazı olarak lazer metre kullanılmıştır. Belirlenen hedef uzaklıklar için görüntü metre ile hem teorik hesaplamalar hem de deneysel ölçümler yapılmıştır. Teorik ve deneysel ölçüm sonuçları kullanılarak, geliştirilen cihazın ölçüm hataları belirlenmiştir. 19 ayrı mesafe için deneysel ölçüm sonuçları ile teorik hesaplamalar karşılaştırıldığında deneysel sonuçların ortalama hatası %1.2 olmuştur. Ayrıca geliştirilen ölçüm cihazı ile elde edilen deneysel ölçüm sonuçları lazer metre ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Görüntü metre ile yapılan ölçümler sonucunda %2'nin altında başarı oranına ulaşılmıştır. Görüntü metre ile belirli mesafelerde yapılan 19 ayrı ölçüm noktası için hata ortalaması %1.244 olarak bulunmuştur. Aynı mesafeler için lazer metre ile yapılan ölçümlerde bu oran %1.425 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, image sensors (cameras) are widely used for image analysis (classification, segmentation, etc.) and synthesis (object detection, tracking, distance detection, etc.). In the study, it was aimed to lay the theoretical foundations for the development of an image processing-based measuring device (image meter), which can be used for laser-meter, lidarmeter, radar and similar industrial purposes. For this purpose, image processing-based distance detection methods in the literature were examined. In these methods, the main factors that negatively affect the performance were determined, and a new method that was not affected by these factors was proposed. First, the theoretical foundations of the proposed method were laid. These theoretical foundations were created from hardware and software components. In the study, these theoretical foundations were given and the designs of hardware and software components were made. Thus, an electromechanical system with hardware and software components was developed. In the developed system, one fixed and one moving camera were used. A linear motor with 0.01mm/step sensitivity and an angular motor operating with 526.375 steps/revolution sensitivity were used for the motion camera. In the study, measurements were carried out for targets with a distance of 1-800 m. Target points with mm precision with Total Station were accepted as reference. A laser meter was used as a second measuring device. Both theoretical calculations and experimental measurements were made with the image meter for the determined target distances. Using the theoretical and experimental measurement results, the measurement errors of the device were determined. When the experimental measurement results were compared with the theoretical calculations for 19 different distances, the average error of the experimental results was 1.2%. In addition, the experimental measurement results of the device were compared with the laser meter measurement results. As a result of the measurements of the image meter, the success rate was below 2%. The mean error was found to be 1.244% for 19 separate measurement points at certain distances with the image meter. For the same distances, this rate was 1.425% in measurements with laser meters.