Ayrık düzlem eğrileri üzerine
On discrete plane curves
- Tez No: 770348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çalışılan konu, tezin amacı ile ilgili bilgi ve literatür araştırmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, düzlem ve uzay eğrileri ve bazı özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, ayrık eğriler ve ayrık eğrilikler tanıtılmış bazı özellikleri ile ayrık Frenet denklemleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, 2 boyutlu ayrıklaştırma durumu incelenmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen veriler ışığında literatür kazanımları ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information and literature researches about the subject studied and the aim of the thesis are given. In the second chapter, plane and spatial curves are introduced and some basic concepts and propositions used in classical differential geometry are given. In the third chapter, discrete curves and discrete curvatures are introduced and discrete Frenet equations are given. In the fourth chapter, 2 dimensional discretization is examined. In the fifth chapter, the contributions to the literature and the results are given in the light of the obtainments.