Asfalt karışım hazırlama sıcaklığının cam agrega kullanılarak düşürülebilirliğinin araştırılması
Investigation of the lowerability of asphalt mixing preparationtemperature using glass aggregate
- Tez No: 770354
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Asfalt kaplama tasarımında açık arazi ve zorlu atmosfer koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarım dizaynı yapmak esastır. Bu sebeple çeşitli katkı maddeleriyle gerek karışımı gerekse bitümü modifiye ederek kaplama mukavemetini artırma yoluna gidilir. Bu çalışmada Karayolu Teknik Şartnamesinde kaplama tasarımı için verilen Tip1 gradasyon limitleri çerçevesinde cam agrega katkılı 1150g karışımlar hazırlanmış numuneler üretilmiştir. Maksimum dane boyutu 2mm'nin altında cam agregalar karışıma mineral agreganın aynı boyuttaki karşılığına göre %5, %10, %12,5 ve %15 oranlarında eklenerek 137°C ve 140°C de 45+45 toplam 90 adet numune üretilmiş ve deneylerle test edilmiştir. Sonuçlar bize %15 oranına kadar cam agrega kullanımının kaplamanın su hasarı ve çatlama performansını %35 e kadar arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca cam agrega kullanımının 137°C de 140°C ye %85 oranında yakın sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Buda bize cam agrega kullanarak enerjiden tasarruf edebileceğimiz gibi bitümlü bağlayıcının daha az ısıtılarak yaşlanmasının azaltılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In asphalt pavement design, it is essential to prepare interested process to be resistant to field condition and harsh atmospheric conditions. For this reason, it is preferred to increase the pavement strength by modifying both the mixture and the bitumen with various additives. In this study, samples of 1150 g mixtures with glass aggregate were prepared within the scope of Type1 gradation limits given for pavement design in the highway technical specifications. Glass aggregates with a maximum grain size of less than 2 mm were added to the mixture at the rates of 5%, 10%, 12.5% and 15% according to the equivalent of the mineral aggregate in the same size, and a total of 90 samples of 45+45 at 137°C and 140°C degrees were produced and tested with experiments. The results show us that the use of glass aggregate up to 15% increases the water damage and cracking performance of the coating up to 35%. In addition, it has been observed that the use of glass aggregate gives results close to 140°C at 137°C by 85%. This has shown us that we can save energy by using glass aggregate, and that the aging of the bitumen binder can be reduced by heating it less.