1,2,4-triazol-5-on halkası içeren yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of the biological activities of new heterocyclic compounds containing 1,2,4-triazol-5-one ring
  1. Tez No: 770353
  2. Yazar: ERGÜN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BEKİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, 4-amino-3-fenil-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-on (42) bileşiğinden başlanarak 4-amino-1-pentil-3-fenil-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-on bileşiği (43) sentezlendi. Daha sonra 43 numaralı bileşiğin hipofosforöz asitli ortamda sodyum nitrit ile reaksiyonundan 44 bileşiği elde edildi. 44 bileşiğinin etilbromoasetatla muamelesi ile 45 bileşiği sıvı olarak elde edilmiştir. Elde edilen sıvı 45 bileşiği saflaştırılmadan etanollü ortamda hidrazin hidrat ile reaksiyonundan 46 bileşiği sentezlendi. 46 bileşiğinin izosiyanatlar ile muamelesinden 47a-p türevleri sentezlendi. 46 bileşiğinin izotiyosiyanatlar ile muamelesinden 48a-p türevleri sentezlendi. Bir sonraki basamakta ise 48 türevi bileşiklerin sülfürik asitli ortamda halka kapanması sonucunda 113a-o türevi bileşikler elde edildi. 48 türevi bileşiklerin bir başka halkalanma ürünü olan 114a-l bileşiklerinin sentezi ise 2N NaOH'li ortamda gerçekleşmiştir. Sentezlenen 62 adet yeni heterosiklik bileşiğin yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR, Elementel Analiz, X-Ray ve Kütle spektroskopileri kullanılarak aydınlatılmıştır. Elde edilen bileşiklerden 43-48 bileşikleri için tirosinaz aktivitesi, 113 ve 114 türevi bileşikler için ise üreaz aktivitesi çalışmaları yapılmıştır. Tüm bileşiklerin doking çalışmaları yapılmıştır. 113m bileşiğinin yapısı X-ray ile aydınlatılmıştır. 43-48 türevi bileşiklerden bir adet scı makale yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from the compound 4-amino-3-phenyl-1H-1,2,4-triazol-5-one (42), 4-amino-1-pentyl-3-phenyl-1H-1,2,4- triazol-5(4H)-one compound (43) was synthesized. Then, compound 44 was obtained from the reaction of compound 43 with sodium nitrite in hypophosphorous acidic medium. Compound 45 was obtained as liquid by treatment of 44 with ethylbromoacetate. Compound 46 was synthesized from the reaction of liquid 45 compound with hydrazine hydrate in ethanolic medium without purification. 47a-p derivatives were synthesized from the treatment of 46 compounds with isocyanates. 48a-p derivatives were synthesized from the treatment of 46 compounds with isothiocyanates. In the next step, 113a-o derivatives were obtained as a result of ring closure of 48 derivatives in sulfuric acid medium. Synthesis of 114a-1 compounds, another cyclization product of 48 derivatives, was carried out in the presence of 2N NaOH. The structures of 62 newly synthesized heterocyclic compounds were elucidated using IR, 1H NMR, 13C NMR, Elemental Analysis, X-Ray and Mass spectroscopy. Among the obtained compounds, tyrosinase activity for 43-48 compounds and urease activity for 113 and 114 compounds were conducted. Docking studies of all compounds were carried out. The structure of the 113m compound was clarified by X-ray. A SCI article has been published from 43-48 derivative compounds.